Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett 1 Milyar Dolar Değerinde Apple Hissesi Aldı!

Warren Buffett 1 Milyar Dolar Değerinde Apple Hissesi Aldı!

Bilindiği üzere dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, son günlerde borsada oldukça zor günler geçiriyor. Apple’nin ürettiği İPhone 6 ürünlerinden yeterli talebi görememesi, borsada zor anlar yaşamasına ve tam 13 yılın ardından ilk kez kayıplarla karşılaşmasına neden olmuştu. Apple zor günler yaşadığı sert düşüşlerin yanı sıra, büyük yatırımcıların da darbelerine maruz kalmıştı. Wall Street’in aktivist milyarderi yatırımcı Carl Icahn, yaptığı açıklamada Apple’nin Çin piyasasında oldukça zor günler yaşayacağını düşündüğünü belirterek; elindeki tüm Apple hisse senetlerini sattığını ifade etmişti. Icahn’ın açıklamalarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Icahn öngörülerinde belirli bir noktada haklı da çıkmıştı. Apple yaşadığı zor günlerin ardından Asya piyasalarında adeta tsunamiye kapılmıştı. Yeni yılın ilk çeyreğinde açıklanan finansal verilere bakıldığında Apple’nin Çin’deki geliri geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 26 oranında gerilemişti. Şirketin toplam piyasa değeri ise borsada yaşanan düşüşlerin ardından 65 milyar dolar düzeyinde küçülmüştü. Yaşanan bu gelişmenin üzerine Apple, Çin’de bulunan İBooks ve İTunes mağazalarını kapatma kararı almıştı. Apple’nin piyasa değerinde yaşanan düşüşün detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Apple’nin yaşadığı bu zor günlerin ardından bugün şirkete sevindirici bir haber geldi.  Dünyanın en zenginleri listesinde kendisine saygın bir yer edinmeyi başarmış olan Warren Buffett, bugün kamuoyuna yaptığı açıklamada Apple’dan 1 milyar dolar değerinde, 9,81 milyon hisse aldığını ifade etti. Buffett genellikle teknoloji hisselerine yatırım yapmayı tercih etmeyen bir yatırımcı olarak biliniyor, ancak Apple’ya yapmış olduğu bu yatırım oldukça ses getireceğe benziyor. Buffett’in yatırım şirketi olan Berkshire Hathaway gerçekleştirilen satın alma sonrası, Apple’daki 56. en büyük yatırımcı konumuna geldi.  Eğer sizde Apple hisse senetlerine yatırım yapmak istiyor, ancak yeterli bilgi sahibi değilim diyorsanız; Apple Hisse Senedi Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır, Satılır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Buffett’in Apple’dan hisse satın almasının ardından Apple hisse senetleri yüzde 3,7 oranında değer kazandı ve 93,88 dolar seviyesine kadar tırmandı. Bilindiği üzere yılın ikinci çeyreğinde Apple’nin gelirleri yüzde 13 oranında gerilemişti. Yaşanan bu değer kayıplarının ardından Apple, geçtiğimiz hafta dünyanın en pahalı şirketi olma ünvanını Google’ın çatı şirketi konumunda bulunan Alphabet’e kaptırmıştı. Piyasa değeri 503 milyar dolara kadar tırmanan ve dünyanın en pahalı şirketi konumuna gelen Alphabet’in büyük başarısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum