Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Walmart Geliri 1Ç20’de %8,6 Oranında Artış Gösterdi

Dünyanın en büyük perakende şirketi Amerikan Walmart, yılın ilk çeyreğinde gelirini 10 milyar dolardan fazla artırdı.
Walmart Geliri 1Ç20’de %8,6 Oranında Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerikan perakende mağazalar zinciri Walmart, 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. İlk çeyrekte 134,6 milyar dolar gelir elde eden şirket, analistlerin beklentisinden daha iyi bir performans sergiledi. Salgın süresince gelirlerini artıran dev şirket, Çin’i ikinci plana atarak Türk pazarına yöneldi.

Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, geçtiğimiz haftalara yaptığı konuşmada Çin’e alternatif olabileceğimizi söylemişti. Salgının Çin’de başlaması, ABD Başkanı Donald Trump’ın yayılması konusunda yönelttiği suçlamalarla, iki ülke arasında gerilim arttı.

Bu sebeple dünyanın en büyük perakende mağazası olan Walmart’ın yönünü Türkiye, Hindistan ve Vietnam gibi ülkelere çevirdiği biliniyor. Daha şimdiden; Lux Plastik, Avşar Emaye, Titiz Plastik, Mehtap Alüminyum, Gondol Plastik, Paşabahçe, Keramika, Assan Foods, Solmazer ve Arda Cam Walmart’ta satışlara başladı.

Walmart, 1Ç20’de net gelirini %8,6 artırarak 134,6 milyar dolara yükseltti.
Walmart Gelirleri
Kaynak: Walmart

Şirket 2019’un aynı döneminde 123,9 milyar dolar gelir sağlamıştı. Yani bir yılda gelirini yaklaşık 10,7 milyar dolar artırmış oldu. Analistler 132,4 milyar dolar gelir elde etmesini bekliyordu.

Söz konusu dönemde şirketin ABD; gıda, sağlıklı yaşam ürünleri ve temel gıda malzemelerinin satışında %10’luk artış gözlendi. Sağlık krizinin insanları evde kalmaya zorladığı dönemde online satışlarda ise %74 oranında artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

%3,4 artan net satışlardan elde edilen gelir 29,8 milyar dolar olarak açıklandı. Döviz kurlarındaki değişiklik net satışlar üzerinde 1,3 milyar dolarlık etki yarattı. Konsolide faaliyet geliri %5,6 artışla 5,6 milyar dolar oldu.

Walmart’ın New York Borsası’nda işlem gören hisseleri bu yıl %7 oranında artış gösterdi.
Walmart Hisseleri
Kaynak: Investing

Yer aldığı endeksin en iyi performans gösteren şirketlerinden biri olan Walmart hisse fiyatı, yıllık bazda %26,57 oranında yükseldi. Dünya genelinde 2,2 milyon çalışanıyla uluslararası binlerce firmayı çatısı altında toplayan perakende mağazası 1962 yılından bu yana  yoluna başarıyla devam ediyor.

Salı günü açıklanan mali sonuçlara göre hisse başına düşen gelir 1,18 dolar oldu. Analistlerin beklentisi 1,14 dolardı. WMT hissesi dün %1,37 kazançla 127,66 dolardan kapandı. Hisselerin gün içi hareket aralığı 126,1 – 128,56 şeklinde oldu. Hisseler salgının arttığı Mart ayında 104 dolara gerilese de artan talebin yarattığı pozitif etkiyle 132 doları aştı.

CEO Doug McMillon, tüm stratejilerini müşterilerin kesintisiniz bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlayacak ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurulduğunu söyledi. Kargo siparişlerinin arttığı dönemde 3 bin 300 mağazanın online market hizmeti verdiği açıklandı.

CFO Brett Biggs, her ne kadar iyi bir finansal sonuç gelse de salgının süresine dair belirsizliğin, istihdam, ekonomik teşvikler, insanların ne kadar süre daha evlerinde kalacağı gibi birçok cevapsız sorunun tüketici güvenini olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın