Yatırım yapmaya başla!

Walmart’ın Online Satışları %79 Artarken, 3Ç21 Beklentileri Aştı

Walmart, yılın üçüncü çeyreğinde online satışların artışıyla Wall Street'in beklentilerinden daha yüksek sonuçlar açıkladı.
Walmart’ın Online Satışları %79 Artarken, 3Ç21 Beklentileri Aştı

Walmart’ın üçüncü çeyrek kazançları, müşterilerin online alışveriş yapmaya devam etmesi ve ABD e-ticaret satışlarının %79 artmasıyla Wall Street tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Şirket, Koronavirüs pandemisi ve tatil sezonunun gelmesiyle birlikte müşterilerinin yeni alışveriş yöntemleri benimsediğinden bahsetti.

Şirket kendi mali yılına göre 31 Ekim’de sona eren üçüncü çeyreğinde hisse başına 1,34 dolar kazanç elde etti.
Walmart 3Ç21 Finansal Sonuç
Kaynak: Walmart

Refinitiv tahminleri 1,18 dolarlık hisse başına kazanç yönündeydi. Gelir ise 132,2 milyar dolar düzeyinde beklenirken, 134,7 milyar dolar ile tahminlerin üzerinde gerçekleşti. ABD’de aynı mağaza satışları ise %6,4 artarken, %3,9’luk beklentilerin çok üzerinde gerçekleşti.

Üçüncü çeyrekte Walmart, 5,14 milyar dolarlık net gelir bildirirken, bir önceki yıl 3,29 milyar dolar elde etmişti. Hisse başına kazanç konusunda ise 1,15 dolardan 1,80 dolara yükseliş görüldü. Ürünler hariç tutulduğunda ise 1,34 dolarlık hisse başına kazanç açıkladı.

Şirketin bir önceki yıla ait toplam geliri 128 milyar dolardan %5,2 artarak 134,7 milyar dolara yükseldi. Şirketin ABD’deki aynı mağazadaki satışları StreetAccount anketinin beklediği %3,9’luk artışın üzerinde %6,4 artış kaydetti.

Walmart hisseleri açılış öncesi işlemlerde %1 civarında yükseldikten sonra aynı hızla geri çekilmeye başladı.
Walmart Yılbaşından Bu Yana Hisse Hareketi
Kaynak: MarketWatch

Dünkü işlemleri 152,44 puandan tamamlayan hisseler, bugün açılış öncesi işlemlere 152 dolardan başlangıç yaptı. Finansal raporun açıklanmasıyla yükselişe geçen hisseler, 157 dolara kadar yükseldi. Ancak ardından hızlı bir geri çekilme yaşadı ve açılış öncesi işlemlerde %1,80 oranında ekside 149,88 dolarda seyretmeye başladı.

Walmart hisselerinin yılbaşından bu yana performansı incelendiği zaman, düzenli bir yükseliş eğilimi kaydettiği görülüyor. Sadece Mart döneminde bir miktar dalgalı seyrettiği görülürken, ardından hızlı toparlanma yaşadığı dikkat çekiyor. Hisselerin 5 günlük getirisi %4,73 oranındayken, yılbaşından bu yana %28,27 oranında pozitif performans kaydettiği biliniyor.

Şirketin CEO’su Doug McMillon, gelecek dönemler için tahmin paylaşmazken, online alışveriş hizmetlerinin popülaritesinin azalmayacağını söyledi. McMillon, “Bu yeni müşteri davranışlarının büyük ölçüde devam edeceğini düşünüyoruz ve müşterilere aradıkları değer ve deneyimi sunmak için iyi bir konumdayız,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum