Yatırım yapmaya başla!

Walmart 16 Milyar Dolarlık Flipkart Bahsiyle Amazon’u Geçeceğine İnanıyor!

Walmart, Hindistanlı e-ticaret şirketi Flipkart'a yaptığı dev yatırıma hala güvendiğini gösterdi. Detaylar aşağıda;
Walmart 16 Milyar Dolarlık Flipkart Bahsiyle Amazon’u Geçeceğine İnanıyor!

Zorlu geçen birkaç ayın ardından Walmart’ın Amazon’a karşı Hindistanlı e-ticaret şirketi Flipkart’a yaptığı 16 milyar dolarlık yatırıma inancını korumaya devam ettiği söylendi. Sonuçta ABD’li perakende devi Mayıs ayında hem teknik alanındaki uzmanlığından hem de Hindistan’ın yükselen orta sınıfından faydalanmak için ülkenin en büyük online perakendecisi Flipkart’ı satın almıştı. Kaldı ki bunun için Amazon’la karşı karşıya gelmiş ama nihayetinde Jeff Bezos’un şirketini alt ederek 16 milyar dolar karşılığında Flipkart’ın çoğunluk hissesini almayı başarabilmişti.

Fakat Mayıs ayında Walmart’ın Flipkart’ı satın aldığı yönünde haberler çıktığında, ABD’li köklü perakendecinin hisseleri hemen yüzde 4 oranında düşmüştü.

Walmart Hindistan E-ticaret PazarıÇünkü yatırımcılar, Flipkart’ın Hindistan dışında Amazon’un hakimiyeti ile rekabet etmekte zorlandığını ve karlılık seviyesine gelmeden önce önünde uzun bir yolunun olduğu görüşünü savunarak endişelerini dile getirmişlerdi. Ayrıca bu Walmart’ın 2018 yılı sonuna kadar olan karını ve 2019 satış beklentilerini azaltmıştı. Ve Walmart’ın hisseleri yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 5 oranında değer kaybetmişti.

Finansal durumu çevreleyen kötü haberler Kasım ayında Flipkart’ın kurucu ortağı Binny Bansal’ın cinsel taciz suçlamalarının ardından istifa etmesiyle devam etmişti.

Walmart 16 Milyar Dolarlık Bahsiyle Amazon’u Geçme Niyetini Koruyor!Fakat Flipkart’ın kurucu ortağı Binny Bansal’ın istifasıyla ilgili tartışmaların ortasında Walmart, sessizce şirketteki hissesini yüzde 77’den yüzde 81.3’e çıkarmış ve bu hamlesiyle Hindistan’ın çevrimiçi perakende pazarının büyümeye hazır olduğuna dair başka bir işaret daha vermişti. Nitekim Hindistan tarafından yayınlanan bir hükümet raporunda da ülkedeki e-ticaret pazarının önümüzdeki 8 yıl içinde dört katına ulaşarak 200 milyar dolar olacağı öngörülüyordu.

Söz konusu raporda ayrıca Hindistan’ın 2034 yılına kadar dünyanın en büyük ikinci e-ticaret pazarı olarak ABD’yi geçeceği tahmin ediliyordu.

Walmart 16 Milyar Dolarlık Bahsiyle Amazon’u Geçme Niyetini Koruyor!

Zaten Walmart CEO’su da geçtiğimiz hafta verdiği bir demeçte, Flipkart gibi satın almaların şirketin sağlığının devamı ve küresel hedefleri için çok önemli olduğunu söylemişti. Doug McMillon; “Sears ve diğerlerinin inişlerini ve çıkışlarını görüyorsunuz, onlar yalnızca diğerlerine olanların bizim de başımıza gelebileceğini gösteren bir hatırlatma” diyerek Walmart’ın yok olan perakendeciler arasına katılmamak için uğraştığını dile getirmişti.

Bu noktada, Walmart’ın Amazon’a karşı elini güçlendirmek için satın aldığı Flipkart’ın yeniden yapılanmalarına başladığı bilgisi paylaşıldı. Örneğin; Flipkart bünyesindeki online perakendeciler Myntra ile Jabong’un 150 ila 200 çalışanının işten çıkartılacağı duyurulmuştu. Ardından şirketlerin üst düzey yöneticileri istifa etmişti. Neticede, Walmart yöneticisi Jeremy King’in de söylediği gibi Flipkart ABD’li perakendecinin ilgilendiği bir dizi sisteme sahip ve Amazon’un dev rakibi bu alanda ilerlemeye kararlı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum