Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Wall Street’in Yeni Vergilere Tepkisi: Tarife Adam Geri Döndü!

Ticaret müzakereleri başladığı sırada Trump'ın yeni tarifeleri açıklaması Wall Street tarafından "Tarife adam geri döndü" şeklinde yorumlandı.
Wall Street’in Yeni Vergilere Tepkisi: Tarife Adam Geri Döndü!

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleşen G-20 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelmişti. Bu görüşmeden, ticaret savaşının sonlanması beklenmiyordu; ama ilişkilerin daha iyiye gitmesi için birkaç adım atılması bekleniyordu.

G-20, beklendiği gibi geçti ve iki taraf birbirine bazı sözler verdi. Bunların başında ticaret müzakerelerinin yeniden başlaması ve birbirlerine daha fazla gümrük vergisi getirmemeleri bulunuyordu.

Ticaret müzakerelerinde ilk yüz yüze görüşme, ABD Ticaret Bakanı Steven Mnuchin ile Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in Çin’de meslektaşları ile bir araya gelmesiyle yapıldı. Ama ABD Başkanı Donald Trump bu sırada boş oturmadı ve Pekin’e yönelik sert dilli tweetler attı.

Trump’ın attığı tweetler, yarım gün süren müzakerelerin gündemini oluştururken, Pekin tarafından bu tweetlere karşı sert bir yanıt verilmişti. Dün ise beklenmedik bir şekilde Trump, Çin’in 300 milyar dolarlık ürününe yüzde 10 gümrük vergisi getireceğini açıklayarak verdiği sözü bozmuş oldu. Pekin ise buna hemen karşılık verdi.

Wall Street’ten ise Trump için “Tarife adam geri döndü!” yorumu geldi. Ayrıca bunun ABD ekonomisine zarar vereceği yorumları da yapıldı. Şimdi bu yorumlara göz atalım:

Bank of America – Tüm Seçenekler Daha Fazla Ticaret Savaşı Gösteriyor

Bank of America - Tüm Seçenekler Daha Fazla Ticaret Savaşı GösteriyorBank of America, tarife duyurusunun görüşlerine göre çok büyük bir artış olduğunu belirttiler. Geçmişteki önlemlerin çoğunlukla tüketim mallarından kaçındığını belirten banka, tarife tehdidi altındaki toplam 300 milyar dolarlık üründen 120 milyar dolarlık kısmının tüketim mallarının hedeflendiğini söyledi.

Banka, “İdarenin tüketim mallarının peşinden gitmeye istekli olduğu göz önüne alındığında, artık tüm seçeneklerin daha fazla ticaret savaşına neden olacağını düşünüyoruz. Ancak Çin ithalatında otomobillerde ve parçalarda tarifelerde yüzde 25’lik tarifeleri veya ABD gibi büyük ve artan ticaret fazlası olan Vietnam gibi ülkelere karşı alınan önlemleri hariç tutamazdık,” dedi.

Bank of America, ticaret savaşındaki artışın küresel parasal gevşeme döngüsünü uzatabileceğini de söyledi. FED indirimlerine rağmen doların güçlü kalabileceğini ve bunun da ABD tarafından daha fazla tarife veya para birimi müdahalesine yol açabileceğini ifade etti.

Raymond James – Tarife Adam Geri Döndü

Raymond James - Tarife Adam Geri DöndüBanka, Trump gerçekten 50 baz puanlık faiz indirimi istiyorsa tarife haberini FED açıklaması öncesinde vermesi gerektiğini söyledi. Artan tarifelerin, istenmeyen bir durum olduğunu belirtirken, ek tarifelerden kaçınmak gerektiğini belirtti.

Raymond James, “Müşterilerle yapılan yoğun görüşmelere dayanan pazar hissiyatı, Trump’ın bu ticaret mücadelelerindeki kafesi çınlatabileceği yönündedir. Ancak 2020 seçimlerinden önce ekonomiye zarar verecek ve gerçek bir piyasa satışına neden olacak hiçbir şey yapmayacak,” dedi.

Morgan Stanley – İki Nedenle Karar Alınmış Olabilir

Morgan Stanley - İki Nedenle Karar Alınmış OlabilirMorgan Stanley, yeni tarifelerin iki nedene bağlı olarak getirilmiş olabileceğini söyledi. Bunlardan birisini, yönetimin tarife planlarını tarihsel olarak takip etmesi şeklinde açıkladı.

İkinci nedeni ise temel anlaşmazlıkların devam etmekte olabileceği şeklinde yorumladı. Bunun da yükselişin yararlarının her iki tarafın iş birliğinden daha büyük görünmesine neden olduğunu söyledi.

Morgan Stanley, “Zayıf risk piyasası performansı, bu dinamiği ve görüşümüzü değiştirebilir. Bu tarifeler ilerlemese bile yavaşlama bozulmadan kalır ve mevcut tarifelerin kalması muhtemeldir,” dedi.

Goldman Sachs – Uygulanıp Uygulanmayacağı Belirsiz

Goldman Sachs - Uygulanıp Uygulanmayacağı BelirsizGoldman Sachs, “Duyuru, bu tarifelerin yürürlüğe girme ihtimalini daha da artırır, bu zaten birim temel davamızdı. Ancak yürürlük tarihine kadar bir ay, uygulanıp uygulanmayacağına dair belirsizlikler yaşanacak,” ifadelerini kullandı.

İzlenecek bir sonraki adımın ise nihai tarife listesi, yürürlük tarihi ve 1 ila 2 hafta içinde bekledikleri tarife oranı dahil olmak üzere bir siparişin yayınlanması olacağını söylediler.

Deutsche Bank – Görüşmeler Bozulmayacak

Deutsche Bank - Görüşmeler BozulmayacakDeutsche Bank, yeni tarifeler nedeniyle ticaret müzakerelerinin bozulmayacağını düşünüyor. ABD tarafında Trump’ın aynı tweette yeni tarifelere rağmen ticaret görüşmelerinin devam etmesini de önermişti.

Alman borç veren, “Konuşmacı o sırada, yeni tarifelerin yeni engeller getireceğini ve bir ticaret anlaşmasına yolculuğu daha da uzattığını söyledi. Ancak Çin’in ticaret görüşmelerini durduracağını ima etmedi,” ifadelerini kullandı.

Banka, Başbakan Yardımcısı Liu He’nin başkanlık ettiği Çin heyetinin Eylül ayında ABD’yi ziyaret edeceğini düşündüğünü de söyledi. Bu ziyaretten önce çalışma düzeyinde çok fazla ilerleme kaydedilmesini beklemediklerini belirttiler. Çin’in bazı misilleme önlemlerinin ise muhtemel olduğunu dile getirdi.

Citi – Şaşırtıcı Değil

Citi - Şaşırtıcı DeğilCiti, yeni tarifelerin Şanghay müzakerelerinin her iki tarafın delegeleri için de yapıcı geçtiğinin gösterilmesi nedeniyle beklenmeyen bir olay olarak görüldüğünü söyledi. Çin’in görüşmelerde ABD’den daha fazla soya fasulyesi alma taahhüdünde bulunmasını da buna örnek olarak gösterdi.

Son iki yıllık ticaret müzakerelerine bakıldığında ise bunun şaşırtıcı olmadığını söyledi. Citi, “Birinin müzakere ortağından maksimum taviz almanın bir yolu olarak görülebilir,” ifadelerini kullandı.

UBS – Ticari Anlaşmazlıklar Artmaya Hazır

UBS - Ticari Anlaşmazlıklar Artmaya Hazırİsviçreli banka, “Başkan Trump’ın duyurusu devam eden müzakerelerin önemini vurguluyor ve müzakerelerin başka bir ateşkesle sonuçlanması için çok fazla zaman var. Bu yüzden bu tehdit altındaki tarifeleri geciktiriyor veya vazgeçiyor,” dedi.

UBS; bunlara ek olarak bu gerilimlerin yeniden artmasının, Trump’ın yeniden seçim için kampanya yürütürken bile ticari anlaşmazlıkları artırmaya hazır olduğunu gösterdiğine de dikkat çekti.

Trump’ın müzakerelerin durması halinde oranın yüzde 25 veya daha da artabileceğini öne sürerek, daha da yükseltmeye istekli göründüğünü de belirtti.

Nihayetinde de ABD-Çin ticaret gerginliklerinin müzakerelerle çözüleceğine inanırken, hisse senetlerinin daha büyük bir kesinlik elde edilene kadar belirgin bir şekilde daha yüksek olmak için mücadele edebileceğini söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum