Yatırım yapmaya başla!

Wall Street Ticaret Savaşının Daha da Kötüleşeceğine İkna Oldu

Wall Street ticaret savaşının çok daha uzun süreceğine ve ekonomiye daha fazla zarar vereceğine inanmaya başladı.
Wall Street Ticaret Savaşının Daha da Kötüleşeceğine İkna Oldu

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında gelinen nokta, ekonomistlerin tahminlerini daha kötümser bir noktaya çekmelerine neden oldu. Wall Street’te ise ticaret savaşının tam gaz süreceği, tüketicileri vurabileceği, küresel büyümeyi yavaşlatabileceği tahminleri güçlendi.

Dow Jones, ABD ve Çin’in pozisyonlarını güçlendirmek için attığı adımlarla dünkü işlemlerde 400 puan değer kaybetti.

Dow 400 Puan DüştüDow Jones vadelileri açılışta 250 puanlık bir kayıp gösterdikten sonra düşüşünü sürdürdü. Ticaret savaşında herhangi bir görüşmenin planlanmadığı biliniyor ve Çin Ticaret Bakanlığı dün, ABD’nin yanlış eylemlerini ele almadığı sürece görüşme olmayacağı konusunda uyardı.

Bazı firmalar, Nomura, Goldman Sachs ve Bank of America’dan ekonomist ile stratejistler dahil olmak üzere ticaret savaşının kötüye gittiğini belirten yeni raporlar yayımladı. QMA’nın baş yatırım stratejisti Ed Keon, “Riskin tamamen patlak veren bir ticaret savaşı olduğunu ve giderek daha fazla gibi görünmeye başladığını düşünüyorum,” dedi.

Gelişmeler piyasaları aşağı çekerken, S&P 500 teknoloji sektörü yüzde 3,3 oranında değer kaybetti ve teknoloji isimleri sert etkilendi.

Teknoloji Sektörü Yüzde 3,3 DüştüABD’nin Çin’in fikri mülkiyet haklarını edinmesini engellemeye çalıştığı için teknoloji isimleri ticaret savaşının artı çizgisinde bulunuyor. Ayrıca Çin telekom şirketi Huawei’yi kara listeye aldı ve ABD bileşenleri almasını engelledi. VanEck Vector Semiconductor ETF SMH dün yüzde 2,5 düşerken, Mayıs ayında yaklaşık yüzde 15 oranında değer kaybetti.

Keon, eğer ticaret savaşı yükselirse borsa piyasasının yüzde 10 veya daha fazla bir düzeltme yapmaya zorlanacağını söyledi. Stratejist, daha fazla varlığı nakde çevirdi ve daha keskin bir sonuç beklediği için Hazine vadeli işlemlerinde daha büyük bir konumda bulunuyor.

Nomura’nın ABD ekonomisti Lewis Alexander ise yeni tarifelerin G20’de Xi ile Trump’ın görüşmesinin ardından devreye girebileceğini söyledi.

Lewis Alexander Savaş YorumuAlexander, “Şimdi Trump yönetiminin Çin’den yapılan ithalatın yüzde 25 oranında yaklaşık 300 milyar doları hedefleyen son tarife dilimiyle birlikte ilerlemesinin daha muhtemel olmadığını düşünüyoruz. Temel senaryomuzda, yeni tarifelerin 2019 sonundan önce bir noktada yürürlüğe girdiğini, büyük olasılıkla üçüncü çeyrekte Trump ile Xi arasında G20’de yapılan bir toplantıdan sonra yürürlüğe girdiğini varsayıyoruz,” dedi.

Alexander, G20 toplantısından sonra kısa vadeli bir ateşkeş olabileceğini, müzakerelerin yılın ilerleyen günlerinde daha fazla tarife ile sonuçlanabileceğini söyledi. Ekonomist, “2020 ABD başkanlık seçimleri sırasında net bir yol olmadan, tarifelerin 2020 sonuna kadar yürürlükte kalması riskinin arttığını görüyoruz,” dedi.

Bank of America sabit gelir stratejistleri bir notta, ticaret savaşının beklediklerinden daha kötü hale geldiğini belirtti.

Bank of America Savaş YorumuTicaret savaşı etkilerine ve daha yavaş büyüme, düşük enflasyon ve buna ilişkin endişelere cevap veren küresel merkez bankacılığının daha kolay politikasına dayanan yüzde 3 oranında 10 yıllık Hazine getirisi tahminlerini yıl sonunda yüzde 2,6’ye çıkardılar. ABD 10 yıllık getirisi, dünkü işlemlerde 2017 yılından bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

Notta, “En son tarife gelişmelerinin ardından, önümüzdeki yıllardaki rakamlar, ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının çözülmesi için gerçekçi olmayan bir durum senaryosu anlamına geliyor. Tahminlerimizi kestik,” ifadelerine yer verildi.

Goldman Sachs analistleri ise anlaşma olmaması durumunda iki ekonomiye büyük bir darbe olacağını söylediler.

Goldman Sachs Savaş YorumuAnalistler, hala bir anlaşma umudu barındırıyor; ancak anlaşma olmaması durumunda, ABD ve Çin ekonomilerine darbenin daha büyük olacağını, enflasyonun artacağını düşünüyorlar. Analistler, “Hala bir anlaşmanın daha muhtemel olduğunu düşünüyor olsak da bitiş sinyalleri gelmeye başladı. Önümüzdeki birkaç haftada en bir ilerleme belirtisi olmadan, bir sonraki tarife turunun Çin’den 300 milyar dolarlık ithalat üzerindeki uygulaması kolayca temel olabilir,” dediler.

Ekonomistler Çin’den yapılan tüm ithalata ilişkin yüzde 25’lik bir tarife üzerinden yapılan ticaret savaşı artışının, ABD çekirdek PCE enflasyonunu şimdiki 0,2 puanlık artışa göre 0,6 puan artıracağını tahmin ediyorlar. Ekonomistler, “Modelimiz, sınırlı bir misillemeyle Çin’de yüzde 25’lik bir tarife uygulamasının ABD’nin GSYİH oranında yüzde 0,5, Çin’in GSYİH’inde ise üç yıllık bir süre boyunca yüzde 0,8 oranında düşüşe neden olacağını söylediler.

Hisse satışları dün derinleşirken, tahvil fiyatları PMI verilerinin ABD ve Avrupa’daki hizmet ile üretim faaliyetlerinde yavaşlama göstermesiyle yükseldi.

Hisse Satışları DerinleştiABD PMI verileri, 2009 yılının Ekim ayından bu yana yeni işlerde en yumuşak artışı gösterdi. Keon, Wall Street’teki görüşlerin ticaret savaşı konusunda daha kasvetli olduğunu söyledi. Ancak yine de fikir birliğinin bir anlaşma beklediğine dikkat çekti.

Keon, “Bir noktada, korkular fikir birliğine tamamen yansıyacak ve bu noktada satış seyri devam edecektir. Hala bir şeyin çözülme olasılığı konusunda makul miktarda bir rahatlama olduğunu düşünüyorum ve her iki taraf da uçurumdan çekilecek. Eğer işe yaramazsa pazarın daha olumsuz tarafı vardır,” dedi.

CFRA analistleri ise piyasanın ticari görüşmelerden çok şikayet edebileceği konusunda uyarıda bulundu.

CFRA Savaş YorumuAnalistler, “Görüşmelerde durma, üç hafta önce başladı ve sona erdi. Durumun daha uzun sürmesi ve muhtemelen daha da tırmanması için artan bir şans var,” dediler. Yılın dengesi için bırakılmışsa şimdi yüzde 25 olan yüksek tarifelerin önemli bir etkisini görmüyorlar. Ancak çoğu şirketin ilk çeyrek kazancını bildirmesi ve görünümlerini vermesi sonrasında tarifelerin 200 milyar dolarlık Çin malında yüzde 25’e yükselmesi gerçeği göz önüne alındığında, ikinci yarı kazanç görünümlerinde aşağı yönlü risk görüyorlar.

Ayrıca Walmart ve Macy gibi perakendecilerin, marjlarını korumak için fiyat artışlarını tüketicilere aktarmayı planladıklarını belirttiler. CFRA şu anda piyasada temkinli olduğunu belirtti. Analistleri, “Hissedarları sevmeye devam ediyoruz, ancak şu anda büyüme emsallerine göre savunmacı ve değer odaklı sektörlere maruz kalmayı tercih ediyoruz,” dedi.

Keon, ABD ve Çin’in savaşları için yeni satış yerleri bulduklarından dolayı teminat riskleri olduğunu da belirtti.

Ed Keon Savaş YorumuKeon, “Daha karmaşık ve çok yönlü bir ticaret savaşına dönüşüyor,” dedi ve Çin’in ABD’nin madenlerindeki nadir toprak minerallerini elde etmesini zorlaştırmaya karar verebileceğini söyledi. Bu mineraller, elektronik cihazlarda kullanılıyor ve Çin bunların en büyük tedarikçisidir.

Teknoloji, ABD’de Huawei’nin hamlesini gerçekleştirdiği en son savaş alanı ve Çin’in de tüketici boykotu veya bir miktar düzenleyici hamle ile Apple’ı hedefleyeceğine yönelik endişeler artıyor. Keon, “Teknoloji şirketlerine verdiğimiz baskı göz önüne alındığında, tedarik zincirinde de bizimkine zarar verecek. Bu karmaşık bir durum. Netlik kazanana kadar teknoloji olumsuz yönde etkilenebilir,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum