Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street Tesla’nın Model 3 Başarısından Etkilenmedi! Hisseler Düşüyor

Elon Musk, Tesla’nın 5000 adet Model 3 üretim hedefine ulaştığını gururla duyurmuştu. Ancak Wall Street, bu başarıdan pek etkilenmemiş olacak ki hisseler için negatif yorumlar yapıldı.
Wall Street Tesla’nın Model 3 Başarısından Etkilenmedi! Hisseler Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Üretim hedeflerini tutturamaması nedeniyle aylardır zor zamanlar geçiren, hatta hakkında iflas söylentileri bile çıkan Tesla’nın ikinci çeyreğin son haftasında 5000 Model 3 üretmesi büyük yankı uyandırmıştı. Tartışmalı girişimci Elon Musk bu haberi 7 günde 7000 araç şeklinde gururla paylaşmış, 5000 Model 3’ün yanında 2000 adet Model S ve Model X üretiminin olduğuna dikkat çekmişti.

İlaveten; Tesla’dan gelen açıklamada şirketin ikinci çeyrekte toplam 40.740 araç teslimatında (Wall Street beklentisinin altında kaldı) bulunduğu ve Model 3 üretimini haftada 6000 adete yükseltmeyi planladıkları belirtilmişti. Bunun yanında şirket, üçüncü ve dördüncü çeyrek için düzeltilmiş net karı (GAAP) ve pozitif nakit akışı tahminlerinin yeniden teyit edildiğini duyurmuştu.

Ancak bu haberler Wall Street’i pek etkilememiş olacak ki analistler Tesla’yla ilgili negatif yorumlarına devam etti.

Tesla Model 3 Üretim Hedefini Tutturması İşe Yaramadı Net Model 3 rezervasyonlarının geçen yıl 455 binden 420 bine düştüğünü belirten Goldman Sachs Tesla hisseleri için yatırımcılara satın tavsiyesini yineledi. Diğerleri gibi otomobil üreticisinin mali durumu ve talep trendleriyle ilgili şüpheci tavrını sürdüren Goldman Sachs, Tesla’nın 51.000 araç beklentisine rağmen 40.740 araç teslimatı yaptığını vurguladı.

Goldman Sachs’dan David Tamberrino da Salı günü yatırımcılara gönderdiği notta, Model 3 teslimatlarından bahsetti.

Goldman Sachs Tesla için Negatif yorum Tamberrino ayrıca Tesla hisseleri için altı aylık hedef fiyat tahminini, 195 dolar olarak yenilediğini belirtti. Kaldı ki bu rakam Pazartesi günkü kapanış fiyatının % 42 aşağısındaydı. Öte yandan; Tesla hisseleriyle ilgili olumsuz yorum yapan tek Wall Street firması Goldman Sachs da değildi. Nitekim JP Morgan’dan da Tesla hakkında kötü tahmin geldi.

Buna göre JP Morgan, Tesla hisselerinin ikinci çeyrek kazançlarını açıklamasının ardından daha da düşeceğini öngördü.

JP Morgan Tesla Hisselerinin Daha Çok Düşeceğini Öngördü Analist Ryan Brinkman bugün müşterilere gönderdiği notunda; ikinci çeyrek sonuçlarının Tesla hisselerinde olumsuz bir reaksiyon yaratacağını söyledi ve hedef fiyat tahminini 180 dolar olarak yeniledi. Benzer şekilde Citi Research de Tesla’nın üretim duyurusunun şirketin mali durumunu önemli ölçüde değiştirmediğini belirterek derecelendirme notunu yüksek riskli olarak belirledi.

Itay Michaeli, söz konusu güncellemenin sürdürülebilir üretim-talep, serbest nakit akımı gibi konuları çözeceğine inanmadıklarını dile getirdi.

Itay Michaeli, Model 3 Üretim Hedefinin Sürdürülebilir Olmadığını BelirttiVe 313 dolarlık hedef fiyat tahmini teyit etti. Fakat Wall Street’teki herkes Tesla’yla ilgili olumsuz yorum yapmadı. Örneğin; Nomura Instinet Pazartesi günkü notunda Tesla hisseleri için satın alın tavsiyesi yaptı ve hedef fiyat tahminini 450 dolar olarak kaydetti.

Analist Romit Shah, Tesla’nın ikinci çeyreğin son haftasında 5000 üretim hedefine ulaştığını üzerini çizerek; “bu, şirketin güvenilirliğini yeniden inşa ettiğine ve ikinci yarıda karlılığa geçeceğine işaret eden bir kilometre taşı” yorumunu yaptı. İlaveten; Tesla hisselerinin kısa vadede istikrarsız olacağını ve mevcut zayıflığı hisse toplamak için bir fırsat olarak gördüklerini dile getirdi. Ancak negatif yorumlar pozitifleri bastırdı ve bugünkü açılış öncesi işlemlerde % 1.2 oranında düşüş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu