Yatırım yapmaya başla!

Wall Street’ten Yayılan Satış Dalgası Küresel Piyasalara Yayılabilir

Türkiye varlıklarında sert bir düzeltme gerçekleşti. Dolar kurunda yukarı yönlü grafikler vadeli döviz işlemlerinde alım yönlü pozisyonları değerlendirdi. Ayrıntılar şöyle;
Wall Street’ten Yayılan Satış Dalgası Küresel Piyasalara Yayılabilir

Dünya borsalarında küresel satış dalgasının kırılmasını destekleyici yönde işlemler kaydetmiştik. Türkiye varlıkları bu dalganan hafif etkilenmişti, Avrupa tarafında düşüşler görülse de toparlanan endeksler ABD piyasalarında toparlanmanın geri çekilmesine ters orantılı grafikler oluşturdu.

Haber akışına baktığımızda düşüşe kaynak edinebileceğimiz bir gelişme görülmemekte. Son haftalarda endeksin yukarı yönlü hareketlerine öncülük eden bankacılık hisselerinde kar satışları ile endekste bir salınım kaydediyoruz. Yaklaşık %20 civarında primlenen hisseler kar realizasyonları ile %4 civarında düşüşler meydana getiriyor.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Türkiye Varlıklarında Bir Düzeltme Kaydedilmiş Olabilir

Borsa İstanbulda Sert Düzeltmeler Banka Hisseleri Öncülüğünde

  • Borsa İstanbul’da düzeltme başlığı altında aşağı yönlü hareketler kaydedildi. Gün içersinde 1.900 puanın üstünde hareket alanı çerisinde grafikler çizen endeks günü %1.55 düşüş ile 97.453,96 seviyesinden kapattı. Vadeli endeks kontratına baktığımızda günün son işlem dakikalarında Aralık vadelide %1.53 ve Ekim vadelide %1.54’lük bir geri çekilme kaydediyoruz.
  • ASELS, THYAO ikilisinin bu düşüş eğilimine sert duruşları desteklerini teyit ederken güçlülüğünü karşımıza çıkarıyor olabilir. Yatırımcısının gerginliğini rahatlatabilecek duruşu olan hisselerde dünkü kapanış seviyelerine yakın grafikler, bankacılık hisselerindeki düşüş ile kıyaslandığında daha ılımlı bir tablo oluşturuyor.
  • Spot dolarda izlediğimiz harfi değerlenme ile kur 5.60’lı seviyeleri gördü. Kurda geri çekilmelerin dün Pompeo açıklaması ile ani bir grafik oluşturması akıllarda 5,50 psikolojik direncinin kırılabileceği düşüncesini yarattı. Ancak ufak primlenmelere tedirgin yatırımcı ve yüklü dolar borcu olan firmaların işlemleri kaynak gösteriliyor. Vadeli dolar kontratında Ekim vadesi %0.10 ve Kasım vadelisinde %0.13 civarı primlenme ile günün son işlemleri gerçekleşti.

Avrupa ABD Piyasalarına Ters Orantılı

ABD Borsalarında Satışlar Davem Ederken Avrupa Grafikleri Yeşil Çiziyor

  • Avrupa endekslerine baktığımızda FTSE 100 endeksinde 10.48 puanlık bir artış kaydedilirken grafiğinin yeşil oluşuyla 7.065,25 puan seviyesinden işlemlerine devam ediyor olması son günlerde kapıldığı Wall Street satıcılı işlemlerinden hafif olumlu ayrıştığını gösteriyor olabilir. CAC 40 endeksi de FTSE 100’e paralel hafif yukarı yönlü bir tablo sergilerken, 10,16 puanlık bir artışla 5.155,10 bandında güne devam ediyor.
  • Alman Borsası DAX’ın FTSE 100 ve CAC 40 endekslerinden kırmızı yönlü yani olumsuz olarak ayrıştığını ve ABD borsalarına paralel grafikler çizdiğini gözlemliyoruz. DAX 26,05 puan gerileme kaydederek 11.688,98 seviyesinde.
  • ABD borsalarında dünkü geri çekilmelerin devam ettiğini gözlemliyoruz. S&P 500 endeksinde 2.791,69’a , Nasdaq’da 7.581,46’ya ve Dow Jones’da 25.574,72 seviyesine geri çekilen grafikler gün içi işlemlerine kırmızı rengini sürdürerek devam ediyor. Satışların boyut kazanmasının küresel bir satış baskısına yol açabileceği yorumlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum