Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street’in Google’a Verilen Rekor Cezayla İlgili Dikkat Çeken Yorumları!

Avrupa Birliği’nin Google’a verdiği 4.3 milyar euro (5 milyar dolar) tutarındaki para cezasının yankıları devam ederken Wall Street’in yorumları şaşırttı. Ayrıntılar aşağıda;
Wall Street’in Google’a Verilen Rekor Cezayla İlgili Dikkat Çeken Yorumları!
Yorum

Avrupa Birliği’nin Google’a verdiği 5 milyar dolarlık para cezası, dün tüm dünyada yankı uyandırdı ve olayla ilgili tartışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Zira yaptırım, Komisyon’un antitröst konusundaki düzenleyicilerinin şimdiye dek verdiği en büyük ceza olarak kayıtlara geçti.

Ayrıca Google’ın bu karara epey hızlı bir şekilde itiraz etmesi ve Android’in rekabeti azaltmak yerine artırdığını öne sürmesi gibi detaylar da olayın dallanıp budaklanmasını sağladı. Bu noktada; Android işletim sisteminin tekele yakın konumunu kötüye kullanmakla suçlanan Google’a verilen cezayla ilgili yapılan Wall Street yorumları da dikkat çekti.

Çünkü Wall Street analistlerinin çoğu, Google’ın parayı ödeyip ödeyemeyeceğinden değil, kararın Amazon üzerinde nasıl etkili olacağıyla ilgili endişe duyuyor.

Wall Street Analistleri Google’a Verilen Rekor Cezayla İlgili Ne Diyor?Sonuçta, Google’ın 2017’deki 12.62 milyar dolarlık karının yaklaşık % 40’ına eşit olan 5 milyar dolarlık cezanın şirketin belin bükemeyeceği ortada. Ancak cihaz üreticileriyle yapılan anlaşmaların iptal edilmesinin, şirket üzerinde büyük sonuçlar yaratabileceği öngörülüyor. Bunun özellikle de Google’ın dev rakibi Amazon için dev bir kazanç anlamına geleceği düşünülüyor.

Mesela Baird analisti Colin Sebastian, Çarşamba günü müşterilere gönderdiği notta, “Bu, Amazon yanlısı bir karardır” dedi.

 Baird analisti Colin Sebastian Google YorumuÇünkü Google arama motoru olmayan Android kullanıcılarının, Amazon için büyük bir kazanç anlamına geleceğini vurguladı. Ayrıca yaptırımın, Google’ı Amazon Fire gibi cihazlara güç veren Android yazılımının çatallı sürümlerini desteklemeye zorlayacağını söyledi. Bununla birlikte, Baird Alphabet için hedef fiyat tahminini Çarşamba günkü işlem değerinin % 7 üzerine çıkartarak 1300 dolar olarak belirledi.

Goldman Sachs analisti Heath Terry ise notta, “cezanın ödenmesi durumunda Alphabet’in işi ya da likiditesi üzerinde maddi bir etki yaratacağını düşünmüyoruz” ifadesini kullandı.

Goldman Sachs Avrupa Birliği Yaptırımı Google'ı Etkilemez Diyor İlaveten Goldman Sachs; “Google’ın hareketlerine getirilen zorunlu değişiklikler daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Ancak Google’ın operasyonlarını nasıl değiştireceğini ya da itirazlara uymaya zorlanacağını öğrenmeden, bu etkinin büyüklüğünü belirleyemeyiz” dedi. Hisselerle ilgili “AL” önerisini devam ettiren Goldman Sachs, hedef fiyat tahminini çok az düşürerek 1.250 dolar olarak belirledi.

UBS ise kararın Google’ın uygulama ekosistemine zarar vermeyeceğini söyleyerek hisseler için alım önerisini devam ettirdi.

UBS Avrupa Birliği Yaptırımı Google'ın Uygulama Ekosistemine Zarar Vermeyeceğini Söylüyor 1.360 dolarlık hedef fiyat tahminiyle Wall Street’teki en yüksek tahmini veren UBS, kararın önceden yüklenmiş uygulamalarda bir dizi kısıtlamayı içeriyor olsa da bunun Google’ın mobil uygulama ekosistemine zarar vermeyeceğini düşündüklerini belirtti. Görüşünü de Google’ın en iyi 50 uygulamasından 9’unun App Store’da bulunduğunu söyleyerek destekledi.

Teknoloji devi için hedef fiyat tahminini 1.213 dolar olarak belirleyen Credit Suisse ise müşterilere gönderdiği notta; “Pratik bir perspektiften bakıldığında görülüyor ki; Avrupa’daki tüketiciler masaüstünden cep telefonuna geçişten önce bile sürekli olarak hizmetlerini daha iyi getirmeye ve değeri yükseltmeye odaklanmış Google aramayı ve Chrome’u kullanarak tercihlerini yapmışlardı” dedi. Neticede; Alphabet’in hisseleri dün ilk etapta düşüş gösterse de ardından ortalama hedef fiyatın 1.261 dolar çıkmasıyla yükselişe geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu