Yatırım yapmaya başla!

Wall Street Endekslerinin Kritik Noktaları Aşması ile Risksiz Varlıklar Talep Kaybedebilir

Hisse senetlerinde gözlenen toparlanmalar önemli seviyelerin üzerine çıkan grafiklere yol açarken, tahvillerdeki yatırımcı spot piyasaya dümen kırdı.
Wall Street Endekslerinin Kritik Noktaları Aşması ile Risksiz Varlıklar Talep Kaybedebilir

ABD 10 yıllık devlet tahvili Perşembe günü yatay hareketler sergilemişti. Kıymetler haftanın son işlem gününde kazanımları hafif hafif iade ederken %0.52’lik bi arkayı ile %2.717 seviyesinde bir verim gözlendi. 2 yıllık kıymetlerde ise %0.54 verim kaybı ile %2.551’lik bir getiri gözleniyor.

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verim, yeni verilerle tüketici ve üretici fiyatlarının geçen ay Çin’de keskin bir şekilde gerilediğini ve dünyadaki en büyük ikinci ekonomideki derinleşmenin en son kanıtı olduğunu gösteren küresel hisse senetleriyle birlikte bir gecede düşüş gösterdi.

Bununla birlikte, öğleden sonra 30 milyar dolarlık tahvil satışının 16 milyar dolarlık kısmı yatırımcılardan teminatsız bir alım ile gerçekleşti. ABD hisse senetleri piyasasının gösterdiği güçlenme ile güvenli olan varlıklara olan talebi azaltması nedeniyle öğleden sonra getiri verimini aşağı çekti.

Çin Verileri Küresel Ekonomileri Destekledi

Çin Verileri Küresel Ekonomileri DestekliyorÇin’den elde edilen yumuşak ekonomik veriler, son aylarda Hazine’yi destekleyen birkaç faktörden biri oldu ve bu da yavaşlayan bir küresel ekonominin ABD’nin enflasyonunu sınırlayacağına ve Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırma kabiliyetini kısıtlayabileceğine dair bahislere katkıda bulundu.

Diğer pencereden baktığımızda Almanya’dan IFO (Ekonomi Araştırma Enstitüsü), Çin’in Washington’a yaptığı gümrük misillemesinin ABD’nin ticaret ihtilaflarındaki ekonomik avantajını ortadan kaldırdığını duyurdu.

IFO’nun yaptığı araştırmalar ışığında gelen açıklamaya göre şu anda uygulanan ek gümrük tarifelerinin, ABD’nin sanayi sektörüne %0.04 katma değer sağlarken, Çin’in misillemesine bağlı olarak ABD tarım sektörünün %0.48 ve hizmet sektörünün de %0.04 katma değer kaybettiği bildirildi.

Enstitüye göre iki ülkenin karşılıklı misillemelerinden dolayı Almanya’da 300 milyon €’lüks ekstra bir fayda sağlanırken Avrupa Bölgesi’nde ise 750 milyon €’luk bir katkı gözleniyor. Tarifelerin ateşkesten sonra olası bir uzlaşı sağlanamaması durumunda tam uygulanması ile Almanya’nın iki küresel ülkeye ihracatını artırabileceği ve toplam artışın 500 milyon €’ya varabileceği belirtiliyor.

Hisse Senetleri Risksiz Varlıkların Talebili Düşürdü

Hisse Senetlerine Geçiş Risksiz Varlıkların Talebini DüşürüyorSabit getirili varlıklar alım satım başkan yardımcısı Mary Ann Hurley, “Çin’in zayıf ekonomik verileri ve zayıf enflasyon verileri küresel tahvillerde yükseliş eğilimindedir” dedi. Geçen haftadan başlayan kasvetli atmosfer, spot ve türev hisse senedi piyasası üzerine gelen parlak güneş (yoğun alış) ile hazine gelirlerinin (risksiz varlık) yakın zamanlardaki düşük seviyelere gelmesine yardımcı olarak, finansal piyasalar üzerinden kalktı.

Fed yetkilileri yatırımcılara, ekonomik büyümeyi tehdit edecek şekilde oranları artırmayacaklarına dair güvence vermişti. Bu arada, ABD’nin ekonomik verileri büyük oranda cesaret verici ve ABD-Çin ticaret müzakerelerinde geçici olsa da ilerleme işaretleri var. Bu işaretler piyasalarda çıkış fırsatları olarak görülse de yukarı yönde devam eden hareket kazançlı trade (al-sat) işlemlerine imkan sağlıyor.

Borç (devlet veya şirket tahvilleri) yatırımcılarının da bu hafta Hazine bonosu ve genellikle mevcut borcun fiyatlarını düşüren tahvil ihaleleri ile mücadele etmeleri gerekiyor. Perşembe günkü tahvil açık artırması Salı günü üç yıllık notların ve Çarşamba günü 10 yıllık notların satışını izlemişti…

Endeksler Kritik Seviyelerin Üzerinde Mutluluk Saçıyor!

Wall Street Endekslerinde Kritik Noktaların Üzerindeki Görünüm OlumluSpot hisse senedi endekslerine baktığımızda Perşembe günü de haftanın yükseliş dizisine katıldı. Ancak bu hafta Pazartesi gününden bu yana yükseliş serisi içerisinde olan endekslerde haftanın son işlem gününe yaklaşıldıkça hacimde bir azalma gözleniyor, tabi düşük hacim yukarı yöndeki değerlenmeyi de sınırlamışa benziyor.

Kar satışlarının gözlendiği piyasalarda değerlenme oranları düşse de Perşembe gününde Dow Jones %0.51, S&P 500 %0.46 ve Nasdaq%0.42 primlenme sağladı. Kapanışına hazırlandığımız bu hafta işlemler, Wall Street endeksleri açısından çok önemli psikolojik seviyelerin aşılmasına neden oldu.

Dow Jones (DJI) küresel satış dalgasının katılaştığı yakın geçmişte 24 bin altına gerilemişti ve olumsuz bir görüntü kazanmıştı ancak endeks dün 24.002 puandan gözlendi.S&P 500 (SPX) 2.597 puan ile 2.5k’da bulunan önemli bir seviyeyi kırdı. Nasdaq ise diğer iki endeksin peşinde 6.986,07 puandan kapanış yaparken haftayı 7.000 puandan kapatma sinyali verdi.

14 günlükte çalıştırılan RSI indikatörü 3 endeks için de al bölgesinde hareket ederken, Dow Jones 20 günlük h.o.’sunda bulunan 23.854 seviyesi olası bir destek iken, S&P 500 endeksinde ise 10 günlük hareketli ortalama noktası 6.598 noktasının üzerindeki seyir pozitif bir görünüm oluşturuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum