Yatırım yapmaya başla!

Wall Street Bitcoin Konusunda İkiye Bölündü

Morgan Stanley, Goldman Sach gibi büyük bankaları bünyesinde barındıran Wall Street, bitcoin konusunda ikiye bölündü. İşte detaylar;
Wall Street Bitcoin Konusunda İkiye Bölündü

Wall Street için dünya piyasalarına yön veren güçlü bir merkez desek hiç de yanlış olmaz. Çünkü açıklamaları ile olay yaratan bütün uzmanları içinde barındırıyor. Bitcoin gibi sansasyonel bir oluşum ise tam da Wall Street uzmanlarının dişine göre malzemeler üretiyor. İşte tam da bu nedenle Wall Street ikiye bölünmüş durumda.

Wall Street yatırımcıları, yöneticileri ve banka CEO’ları, kripto para konusunda gün geçtikçe biraz daha kutuplaşıyorlar.

Wall Street Uzmanları Kutuplaşıyor

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, 2017 yılının başında büyük bir ralliye çıktılar. Hızlı yükseliş gösteren sanal paralar, küçük – büyük her yatırımcının ilgisini çekti. Bitcoinin pahalı olduğunu düşünenler, diğer paralara yönelirken onların da fiyatları bir bir yükselmeye başladı.

Kripto paralardaki yükseliş ile birlikte dünyanın en ünlü yatırımcılarından, finansal yöneticilerinden ve banka CEO’larından iddialı yorumlar gelmeye başladı.

Wall Street Yöneticileri Yatırımcıları ve CEO'lar Bölündü

Uzmanların yaptıkları yorumlara bakıldığı zaman kimisinin desteklediği kimisinin ise güvenilir olmayan bir kaynak olduğunu söylediklerini gördük. Hatta balon söylentileri ile başlayan tartışmalar, dolandırıcılık gibi söylemlerle devam etti. Öyle karmaşık bir durum yaşanıyor ki; bir taraf son derece ilgiliyken, diğer taraf tamamen güvensiz gözüyle bakıyor. Mesela Doktor Kıyamet lakaplı Marc Faber bitcoin alın tavsiyesi verirken, Çin’de sanal para borsaları kapanıyor.

En dikkat çekici ve tartışmalı yorum, JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon’dan geldi.

Jamie Dimon Dolandırıcılık Sözleri

Kısaca hatırlatmak gerekirse; Dimon, bitcoin alanın aklının olmadığını ve bankadan herhangi birisinin alım yapması durumunda anında işten çıkartılacağını söylemişti. Bu sözler ise sansasyon yaratmıştı ve birkaç gün sonra bankanın büyük bir blockchain satın alması da olayı kızıştırmıştı.

Wall Street kurdu Jordan Belfort ise yakın zamanda bir açıklama yaparak Jamie Dimon’a destek vermişti.

Jordan Belfort Dimonu Destekledi

Yeni bir kitap çıkaran Belfort, bitcoinin güvensiz olduğunu ve kesinlikle almayacağını belirtmişti. Aynı zamanda kripto paraların merkez bankası veya bir konsorsiyum tarafından desteklenmesi gerektiğini söylemişti.

Eylül ayının sonunda ise Morgan Stanley’in CEO’su James Gorman, bitcoinin sahtekarlık veya anlık bir heves olmadığını açıkladı.

James Gorman Bitcoin Heves Değil

Gorman’ın açıklaması, aynı kurum altında farklı görüşlerin olduğu söylemlerini de doğrulamış oldu. Dimon sonrasında Gorman’ın bitcoini savunması, ortalığın biraz daha karışmasına neden oldu.

Fidelity Investments CEO’su Abigail Johnson ise cesur bir adım attı ve Coinbase ile ortaklık kurdu.

Abigail Johnson Coinbase Ortaklık

Bu ortaklık elbette yatırım şirketinin kripto paralara sıcak baktığının en açık göstergesi oldu. Böylece Wall Street’in bir güçlü ismi daha sanal para dünyasını desteklemiş oldu.

Ekim ayının başında ise Goldman Sachs bitcoin işlemlerine başlayacağını ve müşterilerine alım – satım hizmeti vereceğini duyurdu.

Goldman Sachs CEO'su Bitcoin İşlemleri

Eğer Jordan Belfort’un yorumu dikkate alınmazsa Wall Street, Jamie Dimon’un sözlerini dikkate almadığını belirtti diyebiliriz. Zaten bankanın Dimon’un açıklamalarından kısa bir süre sonra alım yapmış olması da itibarını zedelemişti. Yine de Wall Street kripto para konusunda henüz ne kadar vereceğini bilemiyor. Destekleyenler mi, yoksa güvensiz görenler mi haklı çıkacak, bunu zaman gösterecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum