Yatırım yapmaya başla!

Wall Street Bankaları için Göz Ardı Edilemeyecek Tehdit “Teknoloji Devleri”

Fintech firmaların hızla yükselmesi sektörü derinden etkilerken, bankacılık şirketlerine onları yenmek ya da onlara katılmak olmak üzere iki seçenek kalıyor...
Wall Street Bankaları için Göz Ardı Edilemeyecek Tehdit “Teknoloji Devleri”

Teknolojinin gelişmesi bankacılık sektörünü derinden etkilerken ve fintech firmaları hızla yükselirken, dev şirketler tehdidin farkında olarak gerekli adımları atıyor. Bu da genellikle finansal teknoloji firmalarını alt etmeye çalışmaktan ziyade onlarla iş birliği yaparak çağın gerekliliklerine ayak uydurmak oluyor. Apple ile Goldman Sachs arasındaki ortaklık da söz konusu düşünceyi açıkça destekliyor.

Öyle ki Apple geçtiğimiz ay kredi kartını gösterişli bir şekilde duyurduğunda Goldman Sachs bunun arkasında büyük bir neden olarak duruyordu. Ancak Goldman Sachs’ın CEO’su David Solomon, 25 Mart’taki ortak ürün duyurusunda Cupertino, California’da sahneye çıkmamıştı. Bunun yerine iki şirketin çabasını açıklayan Apple CEO’su Tim Cook olmuştu. David Solomon da diğer izleyicilerle birlikte yeni ürünü alkışlayanlar arasında yer almıştı.

Diğer bir ifadeyle, tanıtılan kredi kartının asıl borç verme kısmından sorumlu olan 150 yıllık Wall Street bankası, sunumda sadece bir dipnot olarak vardı.

Apple Goldman Sachs Ortaklığı David Solomon Ortada Kaldı İşte bu noktada, nedime rolünün büyük bankaların alışması gereken bir şey olması gerektiği kaydedildi. Çünkü teknoloji devleri tüketici finansmanına girmeye başladıkça, bunun kritik ve karmaşık bankacılık yönünü ele alacak birine ihtiyaç duyacakları biliniyordu.

Sonuçta bankacılık sektörü, geride kalmak ya da yüz milyonlarca müşterisi olan teknoloji devleriyle muhtemel değerli ortaklıkları kaybetmek arasında bir ikilemdeydi. Bankacılık danışmanı Bain’den Gerard du Toit de bu durumu; “bankalar ve finansal hizmetler şirketleri büyük teknoloji şirketlerinin tehditlerinin farkında” diyerek açıkladı.

“Bu, klasik bir mahkum ikilemi, sevmiyorlar ama teknoloji şirketleri onlar için önemli bir dağıtım kaynağı olacaksa, başka ne yapacaklar?” diyen uzman, son dönemdeki gelişmelere dikkat çekti.

Bain Bankalar Teknoloji Devleri Çalışmak Zorunda KalıyorlarMcKinsey de Kuzey Amerika finans endüstrisi için tehlikedeki gelirlerin 1.35 trilyon doların yüzde 40’ı olduğunu ve bunun ya Amazon gibi teknoloji şirketlerine kayacağını ya da fiyat rekabeti nedeniyle kaybedileceğini aktardı. Danışmanlık firması, bankaların teknoloji şirketleriyle ortaklıklar kurmak için acele etmesindeki riski; teknoloji devlerinin bu anlaşmalarda müşteri ilişkilerine ve markalaşmaya sahip olacak ve ilişkinin en kazançlı kısmını alacak olmasını gösterdi.

Zira Amazon ve Google’ın çatı şirketi Alphabet gibi teknoloji devleri, halihazırda bankaların alanlarını ele geçirmek için hamleler yapmaya başlamışlardı.

Amazon ve Alphabet Bankacılık Alanlarına GirdiBüyük ABD teknoloji firmaları aynı zamanda küresel bir savaşa da hazırlanıyorlardı. Çünkü Alibaba ve Tencent gibi Çinli teknoloji devleri, mobil ödemeler uygulamaları sayesinde ödemelerde ve yatırımlarda çoktan baskın güçler haline gelmişti.

Bu arada Apple, Goldman Sachs ve Mastercard tarafından desteklenip genellikle Apple Pay’le çalışan yeni kartıyla, yarışa katılmak ve iPhone satışlarındaki yavaşlamayı dengelemek istiyordu. Google ise müşterilerin uygulama mağazasında bir şeyler satın almalarına veya Android cihazlarında ödeme yapmak için dokunmalarına olanak tanıyan benzer bir online sistem olan Google Pay’e sahipti.

Belirli Pazarlarda Messenger özelliği ile ödeme olanağı tanıyan Facebook’unsa WhatsApp ile ödemeleri kolaylaştırmak amacıyla kripto para kullanmanın bir yolu üzerinde çalıştığı söyleniyordu.

Facebook Messenger Ödeme Kripto Para Ödeme  Burada Bain uzmanı, Google ile Facebook’un müşterilerin reklamlara dayalı satın alma işlemini takip etmelerini kolaylaştırmak için ödemelere girmiş gibi göründüklerini belirtti. Örneğin Facebook, kullanıcıların doğrudan uygulama içinden ürün satın almalarını sağlayan Instagram aracılığıyla bir özellik sunuyordu. Du Toit de bu tür işlemlerden elde edilen verilerin çalıştığını ve müşterinin gerçekten bir şey satın aldığını reklamverenlere kanıtlamak için değerli olabileceğini söyledi.

Amazon ise e-ticaret platformunda 20 binden fazla tüccara 3 milyar dolardan fazla kredi vermeyi kolaylaştıran küçük bir birime sahipti.

Amazon Küçük İşletmelere Kredi Veriyor Bunun yanında kullanıcıların bir Amazon cüzdanına para koymalarını ve kredi kartı olmadan çevrimiçi satın almalarını sağlayan Amazon Cash isimli banka kartı benzeri ürünü vardı. Tüketicilerin kredi kartı bilgilerini yeniden yüklemeden başka sitelerden bir şeyler satın almalarını sağlayan Amazon Pay uygulaması da vardı.

Amazon’a atıfta bulunan Du Toit, teknoloji devinin senaryosunun kapalı bir çevrim sistemi kurmak ve olaya doğrudan girmeyi hedeflemek gibi göründüğünü dile getirdi. E-ticaret teknolojilerini savunan Amazon, Apple ve Google gibi şirketlerin bir ittifakı olan Financial Innovation Now‘un genel müdürü Brian Peters ise konuyla ilgili açıklamasında banka olmaya çalışmadıklarını vurguladı.

“Bu müşterilere teknoloji şirketleri olarak yaklaşma şeklimizle yaklaşıyoruz ve sahip olduğumuz finansal ortaklarla elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, bir süreliğine bu böyle olacak” dedi. Harvard Business School’un kıdemli olan Karen Mills de şöyle dedi: “Büyük teknoloji şirketleri bankacılığa girmeyi seçtiğinde marka itibarına zaten sahiplerdi ve dağıtımları vardı. Müşteriler de onlara daha iyi bir deneyim verenlere akın edeceklerini kanıtladı.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum