Yatırım yapmaya başla!

Wall Street Bankaları Eşcinsellere İdam Cezası Getiren Brunei’yi Boykot Ediyor

Katılımcıları giderek artan bir çok uluslu bankalar listesi, eşcinselliğin ve zinanın ölümle cezalandırıldığı Brunei boykotlarıyla dikkat çekiyor. Detaylar aşağıda;
Wall Street Bankaları Eşcinsellere İdam Cezası Getiren Brunei’yi Boykot Ediyor

Katılımcıları giderek artan bir çok uluslu bankalar listesi, eşcinselliğin ve zinanın ölümle cezalandırıldığı Brunei boykotlarıyla dikkat çekiyor. Elton John, George Clooney ve Ellen DeGeneres gibi ünlülerin boykot çağrısına kulak veren JP Morgan, Goldman Sachs ve diğerleri Brunei devletine ait yatırım kurumu tarafından yönetilen Dorchester Collection otel grubuna karşı harekete geçti.

Buna göre dev Wall Street bankaları çalışanlarının, Los Angeles’taki Beverly Hills Hotel ve Londra’daki 45 Park Lane gibi lüks mülkleri bünyesinde barındıran firmaya ait otellerde kalmalarını engelledi.

Haber ilk olarak Financial Times tarafından bildirilirken Deutsche Bank’ın Brunei mülklerine karşı boykotunu Nisan ayının başında LGBTQ haklarına destek işareti olarak ilan ettiği hatırlatıldı.

Deutsche Bank Brunei Boykot Ediyor Goldman Sachs ve Bank of America da CNBC’ye artık Dorchester Group’u kullanmadıklarını doğruladılar. CitiGroup, Jefferies, Morgan Stanley ve Nomura da çalışanların küçük Güneydoğu Asya ülkesinin sahip olduğu dokuz lüks otelde kalmalarını yasakladı. Deutsche Bank’ın Yönetim Kurulu Üyesi Stuart Lewis de açıklamasında; “Dünya çapındaki LGBTIQ haklarını desteklemekten gurur duyuyoruz ve bunun bir parçası olarak iş ortaklarımızı bu ilke ile uyumlu olmalarını sağlamak için düzenli olarak gözden geçiriyoruz” dedi.

Sonuçta eşcinsellik küçük, petrol zengini ülkede her zaman yasa dışı olsa da yeni, daha katı İslam yasaları idamı ceza olarak ortaya koyuyordu.

Eşcinsellere İdam Cezası Getiren Brunei Boykot EdiliyorBoykotlara cevaben Dorchester Collection da; insanların öfke ve hayal kırıklıklarını anladıklarını ancak bunun otellerinde ve 3.630 çalışanları arasında oynanması gerektiğine inanmadıkları politik ve dini bir konu olduğunu bildirdi. Yine de boykota katılanların sayısındaki artış giderek artıyordu. Clooney geçen ay yaptığı açıklamada; “ölümcül rejimlerden utanç duymazken, onlarla iş yapan ve diğer tarafa bakmayı seçen bankalardan, finansçılardan ve kurumlardan utanabilirsiniz” demişti.

Birleşmiş Milletler de yasaları kınamış, ABD İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet yasaları uluslararası insan hakları hukukunu ihlal eden acımasız ve insanlık dışı cezalar olarak nitelendirmişti. Uluslararası Af Örgütü’ne göre eşcinsel ilişki 72 ülkede suçtu ve Suudi Arabistan dahil olmak üzere sekizinde ölümle cezalandırılabilirdi. Buna rağmen yakın tarihli bir röportajda Brunei Sultanı, daha güçlü İslami öğretiler için çağrıda bulunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum