Yatırım yapmaya başla!

Wall Street Bankalarına Göre Brexit’in Bir Sonraki Aşaması Ne Olacak?

İngiltere Parlamentosu May'in anlaşmasını da diğer seçenekleri de onaylamadı. Şimdi ne olacağı merak edilirken, Wall Street bankaları tahminlerini paylaştı.
Wall Street Bankalarına Göre Brexit’in Bir Sonraki Aşaması Ne Olacak?

İngiltere Parlamentosu’nun herhangi bir anlaşma üzerinde henüz bir fikir birliğine varamamış olması işleri karmaşık bir duruma soktu. May’in anlaşması üçüncü kez reddedilirken, diğer seçenekler de başarılı olmadı. Bunun ardından Brexit kilitlendi yorumları yapılmaya başlandı.

Şimdi ise hükümetin anlaşma yapmadan ayrılmaya yönelmesi, bir seçime gidilmesi, daha yumuşak bir Brexit’e gidilmesi veya Avrupa Birliği’nden ayrılmaması gibi seçenekler üzerinde duruluyor. Wall Street bankaları ise Brexit’in bir sonraki aşaması hakkında tahminlerde bulunuyor.

Goldman Sachs: Anlaşmasız Brexit Olasılığı %15

Goldman Sachs: Anlaşmasız Brexit Olasılığı %15Banka, Brexit’in 2016 yılındaki referandumunun ardından bu yana haftada 600 milyon pounda mal olduğunu ve ekonomik büyümenin yüzde 2,5 civarında azaldığını söyledi.

Goldman analistleri, bu hafta müşterileri ile paylaştığı notta, “AB ile gelecekteki siyasi ve ekonomik ilişki üzerindeki belirsizliğin, diğer ekonomilere dağılan İngiltere ekonomisi için gerçek maliyetleri var,” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda sterlinde yüzde 17’lik bir düşüşe neden olacak bir anlaşmasız Brexit’in yüzde 15 şansı olduğunu belirttiler. Brexit’in hiç gerçekleşmeme ihtimalini ise yüzde 35 olarak öngördüler.

JP Morgan: Genel Seçim İhtimali %30

JP Morgan: Genel Seçim İhtimali %30Milletvekillerinin bugüne kadar net bir yol açamamış olmaları, Başbakan Theresa May’e anlaşmasını dördüncü kez oylamaya sunma şansı verirken, bunun üzerine küçük bir toplantı yapıldığı biliniyor.

İngiltere Parlamentosu, meclis sözleşmesi gereğince bir anlaşmanın yeniden oylanması için bir değişiklik olması gerektiğini belirtiyor. JP Morgan ise başka bir seçeneğe karşı bir oy kullanma olabileceğini düşünüyor.

JP Morgan, Meclis’in bu hafta, alternatiflerden olan ‘daha yumuşak Brexit’ seçeneği etrafında birleşebileceğini düşünüyor. Banka; genel seçim olasılığının yüzde 30 seviyesinde olduğunu öngörürken, May’in anlaşmasının ve İngiltere’nin çıkışına uzun süreli bir uzatma daha gelmesi ihtimalinin yüzde 20 seviyesinde olduğunu belirtiyor.

JP Morgan, ikinci bir referandum ya da anlaşmasız Brexit seçeneğinin ise yüzde 15’er olasılıkla gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Citi: İktidar Anlaşmasız Brexit’e İlerliyor

Citi: İktidar Anlaşmasız Brexit'e İlerliyorCiti, herhangi bir Brexit sonucunun tercihlerini veya olasılıklarını açıklamıyor. Bununla birlikte banka, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin anlaşılmamış bir Brexit’e doğru ilerlediğini düşünüyor.

Citi, yaklaşık 200 Muhafazakar Parti milletvekilinin, başbakana yönetilen ve anlaşma yapılmayacak çıkışı talep eden bir mektup imzaladıklarını belirtti. Ancak banka, İngiltere hükümetinin uçurundan uzaklaşmasını beklemeye devam ediyor.

Banka genel bir seçimin yalnızca belirsizliği artıracağını ve ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi’nin elini güçlendireceğini düşünüyor. May’in oylamasını Parlamento’ya iade etme ihtimaliyle de bir yenilginin daha yaşanabileceğini öngörüyor.

Deutsche Bank: Anlaşmasız Ayrılık İhtimali %25

Deutsche Bank: Anlaşmasız Ayrılık İhtimali %25Deutsche Bank’a göre; İngiltere’nin 12 Nisan’da bir anlaşma yapmadan Avrupa Birliği’nden çıkma ihtimali, dörtte bir oranında. Banka Pazartesi yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Avrupa’dan çekilmesine ilişkin kafa karışıklığının sürdüğü için şimdi sterlinin de düşüşe geçtiğini belirtti.

Banka, anlaşma yapılmayan Brexit’in şansını yüzde 20’den yüzde 25’e yükseltti ve Euro başına 90 peni kur hedefledi. Pazartesi günü 1 Euro, 85,61 peni alıyordu.

Deutsche Bank’ın yüzde 30 olasılığını içeren temel senaryosu, Parlamento tarafından kabul edilen herhangi bir fikir birliğinin hükümet tarafından kabul edilmeyeceği ve genel bir seçim yapılması şeklinde.

Banka paylaştığı notunda, yeni seçimlerin sadece sol kanattaki İşçi Partisi hükümetinin potansiyeli nedeniyle değil, genel olarak pozitif görülmemesi gerektiğini söyledi. Deutsche Bank makro stratejisti Oliver Harvey, 2017 yılında parlamentoda çıkmaza neden olan sorunların yeniden yaşanabileceğini dile getirdi.

UBS: Muhafazakarlar May’i Destekleyecekler

UBS: Muhafazakarlar May'i Destekleyeceklerİsviçreli dev banka UBS ise İngiltere’de erken bir genel seçimin kaçınılmaz olabileceğini öne sürmek için en son Brexit analizini kullanıyor.

Birleşik Krallık’taki seçimler, hükümete güvensizlik veya milletvekillerinin üçte ikisinin bir oylama lehine oy kullanmadıkça her 5 yılda bir yapılıyor.

UBS, ikinci senaryonun mümkün olabileceğini düşünüyor. Buna göre; Muhafazalar milletvekilleri, Theresa May’in Brexit anlaşmasını geçmesi için daha büyük bir görev süresine izin verecek, sandıktaki destek seviyelerini artıracak.

UBS analizinde, Brexit odaklı bir seçimin Muhafazakarlara, muhalif İşçi Partisi’nden daha fazla yardım edebileceğini öne sürüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum