Yatırım yapmaya başla!

Wall Street’te ABD-Çin Anlaşmasına İlişkin Belirsizlik Devam Ediyor

Wall Street’te ABD-Çin arasındaki birinci aşama anlaşmasına ilişkin belirsizlik devam ediyor.
Wall Street’te ABD-Çin Anlaşmasına İlişkin Belirsizlik Devam Ediyor

ABD ile Çin arasındaki birinci aşama ticaret anlaşmasının piyasaları rekor yüksek seviyelere ulaştırması, pek çok analisti ve yatırımcıyı anlaşmanın gerçekten neyi ifade ettiği konusunda karmaşaya sürükledi. ABD-Çin ticaret anlaşmasının piyasalar için anlamı sorgulanırken her iki taraf da ayrıntılardan bahsetmediğinden şüphecilik devam ediyor.

Özellikle de Çin, satın almak istediği tarım ürünlerinin miktarını taahhüt etme konusunda isteksiz davranırken, Washington büyük rakamlara atıfta bulunuyor. Pekin ayrıca ABD mallarına uygulanan gümrük tarifeleri ve uygulama mekanizmaları hususlarında sessizliğini koruyor.

Cowen stratejisti Chris Krueger notunda, cevaplardan daha fazla sorunun olduğunu belirterek; “bu anlaşmadan ziyade ticaret ateşkesi” dedi.

Anlaşmadan Ziyade Ticaret Ateşkesi Anlaşmanın metnini açıklarken Çinli yetkililer hala belirsiz ifadeler kullanıyor. Cuma günü düzenlenen bir konferansta yetkililer, Pekin’in tarımsal ürün alımını önemli ölçüde artıracağını söylese de miktar vermemişlerdi. Bu arada ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Çin’in iki yıllık bir süre boyunca toplamda 40 milyar dolarlık çiftlik malı satın alma sözü verdiğini dile getirdi.

Başkan Donald Trump ise Çin’in çok yakında başlayacak olan büyük satın alımını 50 milyar dolar olarak lanse etti.

ABD-Çin Anlaşmasına İlişkin Belirsizlik Devam Ediyor Citi’deki küresel ekonomist Cesar Rojas da ABD tarımının izlemek için kilit bir kılavuz olduğunu çünkü birinci aşama anlaşmanın tarım merkezli olduğunu vurguladı. “Ancak Çin soya fasulyesi, tahıl ve domuz eti alımlarının gerçek miktarları konusundaki belirsizlik sürüyor” ifadeleriyle de konuşmasını sürdürdü.

Çarşamba günü bir basın açıklamasında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de Geng Shuang, birinci aşama anlaşma hakkındaki sorulara cevap vermekten kaçındı. ABD’den 40 ila 50 milyar dolarlık tarım ürünü alımı konusunda Geng; “şu anda söyleyecek başka bir şeyim yok” dedi. Çin Ticaret Bakanlığı Çarşamba günü ayrıca 2020 için ekonomik önceliklerini yayınladı ve burada ABD ile ticaret savaşından sadece kısaca bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum