Yatırım yapmaya başla!

Wal-Mart Trump’a 200 Milyar Dolarlık Vergi Konusunda Uyarıda Bulundu!

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşıyla ilgili endişe giderek artarken Wal-Mart da Trump’ a çağrıda bulunanlar arasına katıldı. Detaylar şöyle;
Wal-Mart Trump’a 200 Milyar Dolarlık Vergi Konusunda Uyarıda Bulundu!

Çok sayıda rapora göre; perakende devi Wal-Mart 2 hafta kadar önce Trump yönetimine mektup gönderdi ve hükümetten Çin mallarına getirilecek 200 milyar dolarlık vergi kararını yeniden düşünmesini istedi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’e gönderilen mektupta perakendeci, yeni tarifelerin doğrudan etkisinin tüketiciler üzerindeki fiyatları ve Amerikan üreticileri üzerindeki vergileri artıracağını söyledi. Ancak mektup pek etkili olmadı çünkü hepimizin bildiği gibi Trump’ın Çin’e yönelik 200 milyar dolarlık tarifesinin 24 Eylül’de yürürlüğe gireceği Pazartesi günü duyuruldu.

Ne var ki istenen etkiyi yaratmamasına rağmen ABD’nin en büyük perakendecisinin ticaret savaşı endişelerini dile getirmesi dikkat çekti.

Wal-Mart Trump'a 200 Milyar Dolarlık Vergi Konusunda yarı YaptıBuna göre Wal-Mart, yeni duyurulan tarifelerim Amerikan tüketicileri üzerindeki etkileri hakkında son derece endişeli olduğunu dile getirdi. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’e gönderilen mektupta, 1.5 milyonu ABD’de olmak üzere dünya çapında 2.3 milyon istihdam eden şirketin, son tarifelerin direkt etkisinin tüketicilerin üzerindeki fiyatlarda ve ABD’li şirketlerin vergilerinde görüleceğini söylediği kaydedildi.

Söz konusu haberde, mektubun iki hafta önce gönderildiği ve Wal-Mart’ın yönetime Çin yapımı tüketim mallarına ek tarife kararını gözden geçirmeleri için çağrıda bulunduğu bildirildi.

Wal-Mart Vergilerin Tüketiciyi Etkileyeceğini Söyledi İlaveten; Wal-Mart mektupta işletmelerin tarifelerle nasıl başa çıkabileceği konusunda da uyarı yaptı. Ortada iki seçenek olduğunu vurgulayan Wal-Mart; ya tüketicilerin daha çok ödeyeceklerini ya da şirketlerin artan maliyetlerin yükünü üstlenerek kazançlarından ödün vereceklerini dile getirdi. Ve tarifeleri iptal etme çağrısında; tüketicilerin daha fazla ödeyeceğini, tedarikçilerin daha az alacağını, perakende marjlarının daha düşük olacağını vurguladı.

Fakat dünyanın dört bir yanından pek çok liderin düşüncelerin yansıtan Wal-Mart’ın bu raporu Trump’ın kararını etkilemedi ve 5 bin Çin menşeli Çin ürününe 200 milyar dolar değerinde ek vergi getirildi. Yaptırıma cevap vermekte hiç gecikmeyen Çin de bir gün sonra; “ABD’nin son tarifelerine misilleme yapmaktan başka çaremiz yok” şeklinde bir açıklamayla 60 milyar dolarlık misilleme yaptı. Tabii, iş dünyasının mevcut endişeleri yaşanan son gelişmelerle biraz daha yükselerek anlaşmazlığın nereye kadar gideceği merak konusu oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum