Yatırım yapmaya başla!

Dünya Perakende Devi Kasiyersiz Mağaza Projesiyle Amazon’a Meydan Okuyor!

Milyonlarca çalışanı olan ABD’li perakende mağazalar zinciri, fütürüstik hizmetler üzerinde çalışıyor. Söylenene göre Walmart’ın kasiyersiz mağazalarını görmemiz an meselesi!
Dünya Perakende Devi Kasiyersiz Mağaza Projesiyle Amazon’a Meydan Okuyor!

1962’de Sam Walton tarafından kurulan ve Forbes’un dünyanın en büyük şirketleri listesinde 17. sırada yer alan Wal-Mart, fütürüristik hizmetler üzerinde çalışıyor. Ve söylenen o ki ABD merkezli perakende devi bu adımıyla Amazon’a karşı yarışıyor. Zira dünyanın ilk 2 trilyon dolarlık şirketi olabileceği söylenen Amazon, Wal-Mart’dan daha önce kasiyersiz mağaza çalışmalarına başlamıştı.

Hatta Amazon Go isimli mağazasının tanıtımını yapmış, şu an halka açık olmayan ve Seattle’a bulunan kasiyersiz şubesini duyurmuştu. Neticede; Amazon’u örnek alan Wal-Mart, şu anda benzer bir proje üzerinde çalıştığını duyurdu. Bakalım, hangisi kasiyersiz mağaza projesinde birinci olacak?

Amerikalıların en çok güvendiği markalar arasında yer alan Wal-Mart kasiyersiz mağaza projesinin yanında kişisel alışveriş hizmeti üzerinde de çalışıyor.

Wal-mart Kasiyersiz Mağaza ProjesiRecode’un haberine göre Amazon hem kasiyersiz mağaza hem de yüksek gelirli ama meşgul müşterilere sunacağı özel alışveriş sistemi üzerine çalışmaya başladı.

Wal-Mart’ın Code 8 projesi kapsamında başlattığı çalışma, Amazon Go’nun sistemiyle fazlasıyla benzerlik gösteriyor.

Kasiyersiz mağazalarda e-ticaret devinin şubesinde olduğu gibi kameralar ve sensorler bulunacak. İleri teknoloji ürünleriyle izlenecek müşterilerin hangi ürünleri satın aldığı tek tek hesabına yazılacak.

Bunun yanında, mağazaya gitmeye vakit bulamayan kadın tüketiciler için de kişisel bir alışveriş hizmeti sunulacak.

Perakende Devi Kişiye Özel Alışveriş Hizmeti Üzerinde ÇalışıyorMüşteri istediği bir ürünün fotoğrafını Wal-Mart’a yollayarak dahi alışveriş yapabilecek. Tabii, bunun için belli bir üyelik ücreti alınacak. Code 8 kapsamında yürütülen sistem, New Yorklu meşgul kadınların, mesajla ürün önerileri almalarını ve istedikleri ürünlere bir mesajla ulaşmalarını sağlayacak.

Ayrıca kişiye özel alışveriş hizmetinin şu anda sağlık, güzellik, aksesuar ve ev ihtiyaçları üzerine odaklandığı biliniyor.

Wal-Mart Fütüristik Hizmetleri ile Amazon'a Meydan OkuyorFakat Wal-Mart’ın söz konusu fütüristik servisleri ne zaman hayata geçireceği bilinmiyor. Ama er ya da geç, Wal-Mart ya da bir başkası benzer hizmetleri uygulamaya sokacak. Ve bu teknolojiler, hiç şüphesiz işsizliği arttıracak.

İşin özü kasiyerlik günümüz teknolojisi ile insan gücünün unutmaya yüz tuttuğu meslekler arasında belki ama yaşanan gelişmeler karşısında endişelenmemek de elde değil. Düşünsenize; bilim-kurgu filmlerindeki gibi bir dünyada yaşamak size de korkutucu gelmiyor mu? Her şeyin robotlarla yapıldığı, alabildiğince mekanik ve alabildiğince hızlı bir yaşam fikri sizce ne kadar kabul edilebilir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum