Yatırım yapmaya başla!

Amazon’dan Sonra Wal-Mart da Sağlık Sektörüne Giriş Yapıyor!

ABD’li perakende devi Wal-Mart da sağlık sektörüne girmeye hazırlanıyor. İşte Wal-Mart’ın sağlık sigortası şirketi Humana’yı satın alacağı yönündeki iddialar ve haberin detayları;
Amazon’dan Sonra Wal-Mart da Sağlık Sektörüne Giriş Yapıyor!

Amazon’la sıkı bir rekabet içerisinde olduğu bilinen ABD’li perakende devi Wal-Mart, şimdi de sağlık sektörüne girmeye hazırlanıyor. İlk olarak; Jeff Bezos’un sahip olduğu The Wall Street Journal’ın duyurduğu iddialara göre Wal-Mart, sağlık sigortası şirketi Humana’yı satın almaya hazırlanıyor.

WSJ’nin konuyla yakından ilgili kaynaklardan edindiği bilgilere dayanan habere göre; şirketler olası iki ihtimal üzerinde duruyor. Bunlardan bir tanesi Wal-Mart’ın Humana’yı tamamen satın alması, diğeri de iki şirket arasında ortaklık anlaşması imzalanması.

Wal-Mart satın alma haberleri ile ilgili sorulara söylentilere ve spekülasyonlara yorum yapmadığı yönünde cevap verirken Humana sessiz kalmayı tercih etti.

Wal-Mart Sağlık Sigortası Şirketi Humana'yı Satın Alıyor Ancak kaynakların açıklamalarına göre Wal-Mart ile Humana ortaklık için görüşmelerini sürdürüyor. WSJ’nin haberinin ardından piyasaları da etkileyen bu söylentiler; piyasa değeri 37 milyar dolar olan Humana’nın hisselerini borsa kapanış sonrası yapılan işlemlerde % 13 değerinde yükseltti.

Sonuçta; yaşlı nüfusun etkisiyle giderek artan tedavi masrafları ve büyüyen sağlık harcamaları, şirketlerin bu alana yönlenmesini sağlıyor.

Şirketler Sağlık Alanındaki Potansiyelin farkında Örneğin; CVS Health’in birkaç ay önce sağlık sigortası firması Aetna’yı 69 milyar dolar karşılığında satın alması, söz konusu durumun örneklerinden. Bu noktada Humana’nın geçen yıl % 30 oranında artan piyasa değeriyle, Wal-Mart için cazip bir fırsat olarak görülmesi de gayet olağan.

Öte yandan; Wal-Mart’ın birçok konuda Amazon’un peşinde gittiğini ve e-ticaret devinin de sağlık sektörüne adım attığını biliyoruz.

Wal-Mart Amazon'un Peşini BırakmıyorHatta geçtiğimiz günlerde Amazon, Berkshire ve JPMorgan ortak sağlık şirketleri için CEO arıyor yönündeki haberlerle karşılaşmıştık. Üç dev şirketin, çalışanlarına düşük ücretli sağlık hizmeti vereceği yeni ortak girişim piyasalarda büyük ses getirmiş, birçok sağlık şirketinin hisselerinde düşüş görülmüştü.

Ayrıca Apple da Amazon’u takip ederek çalışanlarına vereceği sağlık hizmeti için çalışmalara başladığını duyurmuştu.

Apple Sağlık Hizmeti Verecekİşte bu noktada; Wal-Mart’tan da sağlık alanında bir hamle gelmesi pek de şaşırtıcı olmasa gerek diye düşünüyorum.

Çünkü Amazon’un kasiyersiz mağazasının hemen ardından kendi kasiyersiz mağazasını duyuran Wal-Mart daha sonra da Instacart’la anlaşma yaparak e-ticaret devine meydan okumuştu. Buna göre Wal-Mart tıpkı Amazon gibi siparişleri aynı gün kapıya getireceğini duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum