Yatırım yapmaya başla!

Wal-Mart “Flipkart Savaşında” Dev Rakibi Amazon’u Yendi!

Wal-Mart, Hindistan pazarında liderliğe oturmasını sağlayacak Flipkart satın alma anlaşmasını yaptı. İşte ayrıntılar...
Wal-Mart “Flipkart Savaşında” Dev Rakibi Amazon’u Yendi!

Wal-Mart ile Amazon arasındaki mücadele tüm hızıyla devam ederken, Jeff Bezos’un dev şirketi bu kez yenilen taraf oldu. Zira günümüz teknolojisini hızla takip eden ve oyunu kurallarına göre oynamayı bilen ABD’li perakende zinciri Wal-Mart, Flipkart cephesinde Amazon’u mağlup etmeyi başardı.

Ve Hindistanlı e-ticaret şirketi Flipkart için ilk kez birkaç hafta önce karşı karşıya gelen Amazon ile Wal-Mart arasındaki satın alma savaşında e-ticaret devinin yenilmesi dikkat çekti.

Flipkart mücadelesinde Wal-Mart’ın şansının daha yüksek olduğu söylentileri doğru çıktı ve perakende devi Amazon’u yendi.

Wal-Mart Flipkart Savaşında Amazon’u 15 Milyar Dolara Yendi!Verilen bilgilere göre Wal-Mart, Hindistan’ın önde gelen e-ticaret şirketini yaklaşık 15 milyar dolar karşılığında satın aldı. Bloomberg’in bildirdiği habere göre Flipkart, Wal-Mart’a şirketin % 75’ini satışı için onay verdi. Ayrıca 10 gün içinde tamamlanması beklenen anlaşma kapsamında, Softbank’ın elinde bulundurduğu % 20’lik hissenin tamamını Wal-Mart’a satacağı belirtildi.

İlaveten; Alphabet’in de satın alma konusunda Wal-Mart’ın yanında yer alacağı bilgisi paylaşıldı.

Wal-Mart Hindistan Pazarında Dev Hamle Diğer taraftan Wal-Mart, Flipkart, Amazon ve Softbank cephesinden konuyla ilgili açıklama gelmezken, anlaşmanın hala kesin olmadığı ve bazı değişikliklerin yapılabileceği de söylendi. Fakat kaynaklar; satın almanın tamamlanma ihtimalinin yüksek olduğunu öne sürdü.

Sonuçta; bu hamle Wal-Mart’ı hem Amazon’a karşı galip gelmesini sağladı hem de perakende devinin ülke dışındaki genişlemesini devam ettirdiğini gösterdi.

Amazon Wal-Mart'a YenildiNitekim Wal-Mart daha birkaç gün önce bünyesindeki Asda ile Sainsbury’s’in birleştiği yönündeki haberlerle gündem olmuştu. Çünkü anlaşmanın onaylanması durumunda; İngiltere’deki en büyük süpermarket zinciri (ülkedeki pazarın % 25’ini elinde tutuyor) niteliğini taşıyan Tesco’yu yerinden edeceği söylenmişti.

Bu da Wal-Mart’ı Birleşik Krallık’ta önemli bir yere taşıyacaktı. Yani Wal-Mart; Asda ile Sainsbury’s anlaşmasıyla İngiltere pazarında, Flipkart satın almasıyla da Hindistan pazarında büyük bir hamle yapmış olacak.

Amazon’un % 60’lık hissesini satın almak için teklif verdiği Flipkart anlaşmasını tamamlarsa da e-ticaret devine büyük bir darbe indirecek. Keza Çin pazarında Alibaba’ya yenilen Amazon’un gözünü Hindistan pazarına diktiği biliniyordu. Fakat gidişat gösteriyor ki Hindistan pazarının yeni lideri Amazon değil Wal-Mart olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum