Yatırım yapmaya başla!

Wal-Mart’tan Çelişkili Karar: Bir Yanda Zam Diğer Yanda Kepenk Kapatma!

ABD’li perakende devi Wal-Mart aldığı ilginç kararla büyük yankı uyandırdı. İşte ünlü zincirin “çalışanın maaşına zam işine son” hareketi;
Wal-Mart’tan Çelişkili Karar: Bir Yanda Zam Diğer Yanda Kepenk Kapatma!

1962’de Sam Walton tarafından kurulan ABD’li mağazalar zinciri açıkladığı kararla gündeme oturdu. Zira Forbes’un dünyanın en büyük şirketleri listesinde 17. sırada yer alan Wal-Mart’tan hem iyi hem kötü haber geldi.

Çalışanlarının maaşlarına zam yapacağını ancak 69 mağazasını da kapatacağını açıklayan şirket, tartışmalara yol açtı.  Bakalım; Wal-Mart’ın yeni kararının ardındaki neden neymiş?

1 milyon çalışanıyla dünyanın en büyük perakendecilerinden olan Wal-Mart, dünkü duyurusuyla bütün manşetlerde yer etti.

Wal-Mart Aldığı Şaşırtıcı KararEn düşük saatlik ücretini 9 dolardan 11 dolara çıkartacağını açıklayan şirket, bununla birlikte çalışanlarına 200 ila 100 dolar arasında ikramiye vereceğini duyurdu. Öte yandan; şirket bünyesindeki Sam’s Club mağazalarından 63 tanesinin kapatılacağı belirtildi.

Bu kararlarının ardındaki en büyük etken ise ABD’de vergi indirimi öngören tasarının kongrede geçmesiydi.

Wal-Mart'ın Aldığı Kararın Ardında ABD’de vergi indirimi VarŞirketin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre kapatılacak Sam’s Club mağazaları, şube lokasyonlarının stratejik anlamda belirlenmesine yardımcı olacak. İlaveten; 63 mağazanın 10 tanesi de elektronik ticaret ikmal merkezlerine dönüştürülecek.

Alınan kararlar Şubat’tan itibaren uygulanmaya başlayacakken, maaş zammının yanında bazı yönetmeliklerde de değişiklik yapıldı.

Bunlardan bir tanesi de tüm dünyanın en büyük sorunsallarından biri olan doğum izni üzerineydi. Wal-Mart’ın duyurusuna göre; doğum izni süreleri artırılacak ve evlatlık edinen ailelere 5000 dolarlık yardım yapılacak.

Daha açık söylemek gerekirse; annelerin 6-8 haftalık ücretli doğum izni 10 haftaya çıkarılırken babalar da söz konusu izinden faydalanmaya başlayacak.

Wal-Mart Çalışanlarına Zam ve İkramiye YapıyorZira eski politikasına göre babaların doğum izni hakkı bulunmayan Wal-Mart, artık onlara da 6 haftalık ücretli izin hakkı tanıyacak. Söz konusu değişiklikler Wal-Mart bünyesindeki Sam’s Club, Asda ve Vudu gibi bütün iştirakler için geçerli olacak.

Öte yandan; alınan bu kararlar bazı tartışmalara yol açtı. Özellikle de çalışanlara yapılacak zam ve kapanacak mağazalar farklı yorumlarla dile getirildi. İçlerinden en belirgin olanı ise çalışanların saatlik ücretinin 11 dolar yerine 15 dolara çıkarılmasıydı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum