Yatırım yapmaya başla!

VW, Wolfsburg Fabrikasında Üretime Başlarken Hisseleri Yükseliyor

Volkswagen, üretime ara verdiği fabrikalarının bazılarını yeniden faaliyete geçirmeye başladı. Hisseleri ise yükseliş kaydediyor.
VW, Wolfsburg Fabrikasında Üretime Başlarken Hisseleri Yükseliyor

Koronavirüs konusunda iyimser veriler kaydetmeye başlayan Almanya, karantina kurallarını hafifletti. Böylece otomobil üreticilerinin yavaşça üretimlerine yeniden başlayabilecekleri yorumlandı. Ülkenin en büyük ekonomisinin işlerine geri dönmesi için oldukça önemli bir adım olacağı da görülmektedir.

Volkswagen bu hafta itibarıyla; Portekiz, İspanya, Rusya, Güney Afrika, Çek Cumhuriyeti ve Güney Amerika’da üretime yeniden başlayacak. Rakipleri; Renault, Peugeot ve FiatChrysler da üretime kontrollü bir şekilde başlama kararı aldılar.

Golf modelini üreteceğini açıklayan Volkswagen, Wolfsburg kentinde 8 bin çalışan ile Pazartesi gününden itibaren işbaşı yaptı.

Bu hafta 1400 otomobil üreteceğini ve devamındaki iki haftada 6000 adet üretime geçileceğini de duyudu. Golf üretiminin ardından Tiguan ve Touran modellerine geçeceğini açıkladı.

VW üretimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Andreas Tostmann, Wolfsburg fabrikasındaki üretim kapasitesinin yüzde 10 ila 15’inin kullanılacağını açıkladı. Önümüzdeki hafta ise bu oranı yüzde 40’a çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Seat ile birlikte ürettiği Tarraco modelinin de Çarşamba günü itibarıyla üretilmeye başlanacağını duyurdu.

Volkswagen Nisan ayının başında; Braunschweig, Kassel, Salzgitter ve Hanover’da parça üretmeye başlamıştı. 20 Nisan’da Zwickau ile Bratislava’da, 23 Nisan’da Chemnitz’de otomobil üretimine yeniden başladı. 3 Mayıs’tan itibaren ABD’de Chattanooga’da yeniden üretime başlayacağı da açıklandı.

Volkswagen hisselerindeki seyre baktığımızda ise yüzde 3’ü aşan yükselişler dikkat çekiyor.
Volkswagen Hisseleri 1 Aylık Grafik
Görsel Kaynak: CNBC

Hisselerin 1 aylık performansını grafikte görüyorsunuz. Nisan ayına 102,86 Euro’dan başlayan hisseler, fabrika açılış haberleri ile yükselişe geçmişti.

20 Nisan tarihinde 127,94 Euro’ya kadar yükselen VW hisseleri, bugünkü işlemlerde yüzde 3,75 oranında artıda 121,76 Euro’dan alıcı buluyor. Hisseler, salgın nedeniyle başlayan karantinalar sonrasında 2015 yılındaki emisyon skandalına benzer şekilde geri çekilmişti.

VW yakın rakiplerinden olan FiatChrysler, Sevel tesisini Pazartesi günü yeniden açacak. Üretime yüzde 70 – 80 kapasitede devam etmeyi planlıyor. Hyundai ise Güney Kore’nin salgını atlatması ile yerli üretimi artırdı. Ancak küresel talebi salgın nedeniyle büyük oranda düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum