Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VW Ucuz Segment için 5 Bin Euroluk Araç Üretimine Başlıyor!

Alman VW, şimdi de normalden daha ucuz araba üretimine giriyor. Fiyat aralıkları oldukça düşük olan bu arabalar için bakalım planlar ne?
VW Ucuz Segment için 5 Bin Euroluk Araç Üretimine Başlıyor!
YAYINLANMA ZAMANI

Volkswagen sürekli üst segmentlere araba ürettikten sonra  şimdi de alt segment araçları üretecek. Bünyesinde her türe hitap edecek markalarıyla beraber, sınıflara ürettiği araç sayısı da bir hayli fazla. Yaşadığı onca sıkıntıyı bu şekilde atmak isteyen Alman firma, değerleri 5 bin ile 10 bin Euro arasında değişen fiyatlarda, özellikle Asya pazarı için yeni iki model yapacağını duyurdu.

Aslında önceden bu girişim Hintli Tata ile beraber yapılması planlanıyordu ama gerçekleşemedi. Biten iş ortaklığı VW’yi durdurmadı. Aldığımız haberlere göre de bu araçların Çin tarafında FAW firmasının olması bekleniyor.

Yeni gelecek araçlar Skoda iş birliği ile üretilecek.

Paratic Placeholder 640x360

Bu çalışmaların sonucunda anladığımız kadarıyla ucuz arabaların marka ismi ya Skoda ya da farklı bir marka oluşturulup onun çatısı altında üretimlerine geçilecek. Bahsedilen araçların güvenlik paketlerinde günümüz standart özellikleri olacak ancak diğer kısımlarda baz donanım seçenekleri sunulacak.

Bu düşük fiyatlı araba üretimi Tata ile anlaşılamamasından sonra Suzuki’nin ortaklık yapılması istenmiş.

Paratic Placeholder 640x360

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Suzuki ile de ittifak sağlanamaması yüzünden projeyi FAW ile Skoda markaları yürütme kararı almışlar. Skoda yöneticisi Bernhard Maier, “Tedarikçilerle ilk görüşmeler yapıldı ve analizlerimiz neticesinde karar vereceğiz.” açıklamasında bulundu. Bu da her şeyin yolunda olduğunu gösteriyor.

Eğer ki istenilen oluşum sağlanırsa bu araçların yıllık üretim adetleri 400 ile 500 bin adet arasında olacağını ifade ettiler.

Paratic Placeholder 640x360

5 bin Euro fiyat karşılığında satılacak arabaların büyük çoğunluğu Hindistan pazarı için düşünülüyor. İkinci modelin ise spor tek kapı araba olacağı ve bunun da Çin pazarına ağırlıklı olarak 8 bin – 10 bin Euro fiyatlarında satışı olacağını bildirdiler.

Şu anda düşünceler bunlar. Skoda yöneticisinin yaptığı açıklama doğrultusunda konuyu ele aldığımızda, üretimin kesin olduğu anlaşılıyor.

Ancak yine de ana firma VW’den kesin bir açıklama gelmedi. Ucuz segment araba üretimi gerçekleşirse belki Alman markaya kesilen astronomik cezaların bir kısmı karşılanır ve maddi sıkıntılarını giderebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.