Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen’den Yeni Skandal: “Kullanılmış Otomobil Satışı”

VW'nin sıfır araç diyerek müşterilerine test araçlarını sattığı tespit edildi...
Volkswagen’den Yeni Skandal: “Kullanılmış Otomobil Satışı”

Alman VW’den yeni bir skandal haberi daha geldi. İddialarda markanın müşterilerine kullanılmış test araçları sattığı tespit edilmiş. Bundan 3 yıl geriye gittiğimizde Almanya “dieselgate” ile sallanmıştı. TDI dizel motorların emisyon rakamlardaki manipülasyonla CO2 değerleri oldukça aşağıda gösterilmişti. Bu olay VW’nin tüm alt markaların sıçramış ve Audi bu konuda 8 dalgalı bir geri çağırma programı başlatmıştı.

Şimdiki durum bunların hepsinden biraz daha farklı! Müşterilerin bayilere giderek parasını yatırdığı sıfır araçların aslında bir nevi ikinci el olduğu anlaşılmış. İşte haberin detayları…

Olayın bilerek mi yanlışlıkla mı yapıldığı soruşturuluyor.

Söz konusu durumda tam 6.700 adetlik bir satış gözüküyor. Modeller, söylenmese de araçların belirli bant aralıklarında alınarak teste sokulan ve o partinin iyi olduğunu gösteren kobaylar olabilir. Öte yandan bir otomobilin daha onlarca ekstra testlere tabi tutulduğu da biliniyor.

Almanya için sayısının 4.000 adet olduğu söyleniyor. Geri kalanın Avrupa ve ABD’ye gönderilmiş olduğu söylendi. Volkswagen kullanılmış araç satışından beklemediği büyüklükte bir ceza ve tazminat ödeyebilir.

Almanya Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi, VW yetkililerine “araçlarınızı geri çağırmak için hazırlanın” dediği söylendi. Geri çağrılacak araçlar üzerinde nasıl bir yaptırım yapılacak o konuya değinilmedi.

Kullanılmış araç satışlarında gözler alt markalara çevrildi!

Muhtemelen 6.700 adet haricinde daha binlerce aracında içerisinde bulunduğu bu “sıfırda ikinci el” kampanyasında, satılan otomobiller geri alınabilir. Ya da sıfırıyla değiştirilebilir. Haliyle aklımıza şu soru geliyor; “Audi, Seat, Skoda” markalarında da aynı şeyler yapıldı mı?

Alt markalara dair bir şey denilmedi. Geniş düşündüğümüz zaman VW, kendi markası altında bunu yaptıysa en azından Skoda ve Seat modellerinde de kullanılmış araçları sıfır olarak satmış olabileceğini düşünüyoruz. Konu hakkında farklı gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz!Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum