Yatırım yapmaya başla!

Prag Mahkemesinden VW ve Skoda’ya Milyon Dolarlık Ceza!

Çek Cumhuriyetinde, Safe Diesel toplanması altında açılan davalar sonuçlandı...
Prag Mahkemesinden VW ve Skoda’ya Milyon Dolarlık Ceza!

Çek Cumhuriyeti’nde VW’nin TDi dizel motorlarına yönelik açılan dava sonuçlandı. 2015 yılında ABD’de birimlerin egzoz gazı ölçümlerinden sonra ortaya çıkan skandalın etkileri henüz bitmiş değil. Alman marka grubunun komplesini ilgilendiren maddi kayıplı durumda, bazı dünya ülke mahkemeleri halen daha sonuçlanmayı bekliyor.

Onlardan bir tanesi olan Çek Cumhuriyeti mahkemesi, binlerce kişiye tazminat verilmesini onayladı. Doğaya salınan egzoz gazları değerini daha az göstermek adına bir takım yazılımsal ve cihaz yardımlı CO2’de düşük değer sahtekarlığı yapılmıştı. Ve sonucun VW’ye yaklaşık 30 milyar dolara patlayacağı söylenmişti. İşte haberin detayları;

Dava, 2.435 kişiyi kapsıyor.

Safe Diesel birleşimiyle açılan davanın sonucunu Autonews Europe bildirdi. Mahkeme temyize açık ve VW’nin de bu yola gideceği söylendi. Safe Diesel avukatı Frantisek Honsa resmi bir açıklamada “Avrupa meselesinde bir atılım. ABD’de olduğu gibi aynı tazminatı aşmayı başardık.” dedi.

Alman marka ve altında bulunan gruplarının, işin gidişatına bakıldığında kişilerin açtığı her bir mahkemenin sonunda tazminat ödemek zorunda kalacak. Prag’ta verilen karar 22 Mart’ta alınmış. 2.435 kişiye toplamda 23.3 milyon dolar ödenmesine VW itiraz etmemiş. Yani herhangi bir şekilde Prag mahkemesine bir itirazda bulunulmamış.

Skoda da kendi memleketinde açılan davaların dizel araç kullanıcıları lehine olacağını ve insanların bundan zarar görmeyeceği söylendi. 23.3 milyon dolar tazminatla sonuçlanan davanın bu, yarısından biraz daha az. Safe Diesel’in Çek Cumhuriyeti’nde bu skandaldan etkilenen 165.000 araç ve 7.000‘den fazla kişinin talepte bulunduğu aktarılıyor.

Kaynaklarımıza göre 4 senelik zaman diliminde VW’nin gerçekte de 31 milyar dolar tazminat ödediği açıklandı. Henüz devam eden ve sonuçlanmayan mahkemeler var. Bunların sayısınını bilemiyoruz ancak Alman markanın bize kalırsa Deiselgate yüzünden bir 30 milyar dolar daha vermesi kaçınılmaz…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum