Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

VW 45 Yıllık Tarihe Sahip Otomobilin Üretimini Sonlandırdı!

VW, 45 yıl önce üretime aldığı bir modelini bugün itibariyle üretimi durdurma kararı aldı. İşte detaylar...

Yaklaşık 5 ay önce VW’nin bazı modellerinin üretimlerini durdurabileceği kararından bahsetmiştik. Bu kararın içeriğinde geçmişi oldukça eskiye dayanan iki modelin olacağını söylemiştik. Model kısıtlamalarının tek nedeni de VW’nin emisyonlar yüzünden aldığı ağır darbeler olarak gösteriliyor.

Milyar dolarları bulan cezalar ve yaptırımlar haliyle şirketin sallantılı dönemler geçirmesine neden olmuştu. Model bitirme nedenlerinden birisi de her firma gibi 2020’li yıllara yapılacak olan elektrikli ve otonom sürüş yatırımları.

Evet, VW 45 yıl önce üretim bantlarına aldığı Scirocco spor modelini resmi olarak üretmeyeceğini duyurdu.

Açıkcası Alman firma, külfet olan ve satışları fazla olmayan arabalarını eleme peşinde.

İkinci etapda ise Beetle’ın üretim sonlandırılması var. Ne kadar tarz ve bilinmiş arabalar olsa da gördüğümüz gibi üreticisi anında vazgeçebiliyor.

Car & Drive‘ın haberine göre Scirocco’nun detaylı aramalarında konfügrasyonlar da iptal edilmiş.

Belki bir ümit Scirocco ileride, elektrikli araç üretim sisteminin oturmasından sonra tekrar canlandırılabilir.

Düşündüğümüz zaman aslında üzücü bir haber. Hiç arabadan anlamayan birisi bile Scirocco ve Beetle‘ın hangi şekillerde olduğundan haberdardır. Ancak şirketin farklı alanlar için ayırması gereken bütçe var ve sırf sevilen araç diye de vazgeçememezlik yapamazdı.

VW’nin Audi, Seat, Skoda, Bugatti gibi premium markalarının kendi bünyesinde oluşu, TDI ünitelerin ortak kullanılması ile doğal olarak emisyon skandalını hep birlikte yaşamış oldular. O sıkıntılı dönemlerde yine VW’nin sahibi olduğu Ducati’yi satma kararı alınmış , sonrasında vazgeçilmişti. Bakalım ilerleyen yıllarda Alman VW Grubunu neler bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle