Yatırım yapmaya başla!

VW Otonom Araçlarda e-Golf ile Seviye 4 Testlerine Başladı!

VW, modern dünyamızın otomotivdeki yükselen teknolojisi otonomun 4. seviyesini test etmeye başladı. Detaylarda çok şaşıracağınız özellikler bulunuyor!
VW Otonom Araçlarda e-Golf ile Seviye 4 Testlerine Başladı!

Volkswagen, elektrikli araçlara yaptığı yatırımla paralel olarak otonom araç teknolojilerinde de müthiş çalışmalar gerçekleştiriyor. Hayatımızda yoğun olarak Tesla ile hissettiğimiz otomatik sürüş tekniklerine sahip markalardan Toyota’nın de mühendisliklerini izlemiştik. Bazı şirket standartlarında seviye 2 ile hareket edilen özerk sürüşün, 3. seviyesi henüz kullanılmıyor. Şaşırtıcı nokta ise neden direkt olarak 4’e atlanıyor!

Amerikalı Ford, sürücüsüz araçlar konusunda bir görüş bildirmişti. O da seviye 3 otonoma alışmadan 4’e geçilmesinin sakıncalı olacağını iletmişti. Tekrar VW tarafına dönüş yaptığımızda, Hamburg kentinde Level 4 teknolojisine sahip e-Golf‘lerin testlerini görüyoruz.

İleri teknoloji izleme ve müdahale ekipmanlarıyla donatılan Golf, bir şekilde kademeyi yukarıya taşıyor.

VW e-Golf Seviye 4 Otonom Sürüş TestiToyota, Lexus marka modellerine kurduğu sistemin sonuncusunu CES Fuarı’na P4 yani seviye 4 olarak getirmişti. Seviye 5 için denilen tamamen insansız kullanılabilecek otomobillerin öncesi aşamasında LIDAR ve gerekli ekipman ögeleri de son derece net hallere getirilmişti.

Hamburg sokaklarında gezen VW Golf’ün üzerindeki etiketi fark etmemek mümkün değil.

VW e-Golf Seviye 4 Otonom Sürüş Testi HamburgAracın farklı cephelerine monte edilen 14 kamera, 11 lazer tarayıcı ve yedi farklı radar sisteminin dahil olduğu söylendi. Sizlere şaşıracağınız ilginç bir bilgi daha vermek istiyoruz. Ortalama 25 ile 40 arasında seviye 4 otonom için araç üzerine takılan ekipman dakikada 5 gigabayt veri üretiyor.

Bakıldığında inanılmaz bir rakam olarak algıladığımız bu veri trafiğini kontrol etmek için e-Golf, 15 bilgisayar dizüstü bilgisayarın bilgi işlem gücü ile donatılmış. Bilgi analiz, toparlama ve uygulamada işletim sistemi olarak bu kadar donanımlı yapılması yaya, bisiklet, park etmiş  arabaların farkına varması için olan tüm şeyler!

Bir otomobil seviye 4 içerisinde, hesaplaması gereken milyonlarca olasılıkla uğraşması gerekiyor.

Asıl önemli olan konu ise sürücüsüz araçların hareketli trafikte yol haklarını ve anında şerit değiştirmesi gereken durumlara karar vermesi. O yüzden bir süre sonra 15 bilgisayar gücündeki işletim sisteminin yetmeyeceğini düşünüyoruz. Jaguar-Land Rover’ın da markajında olan hızlı karar ve insan tepkilerini tanıma, bir yapay zeka kapsülü icadına başlamasını tetiklemişti.

Karmaşık durumlarla mücadele için VW, birkaç yapay zeka türü kullanıyor. Bu görüntü alma, derin öğrenme ve sinir ağlarının kullanımı gibi üçe ayrılmış. Kurallar gereği yine de acil durumlarda müdahale edecek özel eğitimli sürücü araçta olmak zorunda.

Volkawagen, “bundan birkaç yıl sonra, mal ve yolcuların otomatik yolla taşınması için somut ürünler sunmak istiyoruz. Ancak bu büyük ölçüde yasal değişikliklere ve altyapının geliştirilmesine bağlı.” açıklamasını yaptı. Alman markanın seviye 4 otonom yatırımlarına yaptığı yatırımı e-Golf üzerindeki sistemle tanımış olduk. Özerk sürüş konusunda sizin görüşleriniz neler?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum