Yatırım yapmaya başla!

VW MOIA ile Yolcular Otonom Sistemle Taşınacak!

VW, alt firması olarak kurduğu MOIA şirketinin ilk otonom yolcu taşıma aracını gösterdi. Yeni şirketin kurmuş olduğu sistemler iyi seviyede. İşte detaylar...
VW MOIA ile Yolcular Otonom Sistemle Taşınacak!

VW, 2016 yılında MOIA adındaki alt şirketini kurduğunu duyurmuştu. Bu şirketin amacı otonom sistemler ve üzerine entegre edilebilecek elektrikli motor üniteleriyle taşımacılık sektöründe söz sahibi olmaktı. Volkswagen TechCrunch Disrupt London yeni şirket oluşumu adına da “MOIA” adını verdi.

Amaç, insanların transfer ve servislerin sabit duraklar altında ulaşımlarını otomatik bir sistem üzerinden gerçekleştirmek. Şehir içi karışıklığının veya insanların kolay ulaşımlarını daha fazla araç ile çözülemeyeceğini savunan şirket, MOIA ile daha sistemli bir şekilde rol almayı hedefliyor. Artı bu yeni şirketle VW, kendi bünyesinde oluşturduğu 13. markayı açmış oldu.

MOIA ilk etapda belli yardım çerçevesinde servislerini yapacak. Asıl otonoma geçişler için deneme sürüşleri gerçekleştirilecek.

Uygulama sistemi ilk Crafter minibüs üzerinde denendi.

6 yolcu kapasiteli yeni MOIA aracı elektrikli olup, önceden belirlenen varış noktaları güzergahında hareket edecek.

MOIA’nın menzili 300 km. Yaklaşık olarak 30 dakika şarj edilmesiyle %80’ne yakın bataryaları dolabiliyor.

MOIA 200-250 metre aralıklarla yerleştirilen sanal otobüs durakları arasında seferlerini yapacak.

Şirket, Almanya Hamburg şehrinde start vereceği 200 adet araç filosu dolaşacak. Dediğimiz gibi en başta sistemin oturmasına kadar yardımcı şöförle, daha sonrasında ise otonom sistemiyle kendi kendine hareket edecek. Böylelikle filmlerde gördüklerimizin hepsi gerçekleşmiş oluyor. Hatırlarsanız ticari olarak da Amerikalı Workhorse N-Gen modeliyle bu alanda kendini göstermişti.

Tabi ki işler bu kadarla kalmayacak. En başta hava taşımacılığına soyunan firmalar, insan taşıyabilen droneleri gökyüzüne çıkarmışlardı. Buna karşı ilk talep ise Duba Polisinden gelmiş olup, Rus HoverSurf şirketinin hava motosikletiyle kontroller binaların üzerinden yapılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum