Yatırım yapmaya başla!

VW Lamborghini’yi Satmayı Planlıyor Olabilir!

Bloomberg'in yayınladığı bir haber tüm dünyanın gözlerini VW'ye dikmesine neden oldu. Lamborghini satılıyor mu?
VW Lamborghini’yi Satmayı Planlıyor Olabilir!

Bloomgberg, geçtiğimiz haftasonu VW’nin pazar değerini iki katına çıkarmayı ve endüstri payının önününe geçmeyi hedefleyen bir takım yenilemeler yapacağından söz etti. 29 senedir haber yayıncılığı yapan Bloomberg, Lamborghini’nin revizede başlangıç olabileceği, satılmasının söz konusu olduğunu aktardı.

VAG’ın elektrikli arabalara ağırlıklı olmak üzere, otonom araç dünyasında ilerlemeyi hızlandırmak amacıyla bazı kaynaklarını serbest bırakacağı söylendi. Radikal bir karar ve Amerikalı gazete bunu kesin bir dille yazdı. Konu hakkında da VW’nin sözcüsü Reuters’e röportaj verdi.

Yine Bloomberg’e göre VW, Porsche ve Audi markalarına odaklanmak istiyor.

VW sözücüsü, “Lamborghini’nin satışı veya halka arz için planları yok. Spekülasyon hiç bir temele dayanmamaktadır.” dedi. Bloomberg, geçen ay Diess’in şirketin elektrikli otomobillerin geliştirilmesi ve seri üretimi için kaynakları serbest bırakacak demesi ardından böyle bir iddiayı ortaya atmış.

Söylenenlere bakarsak dünyanın en büyük otomotiv grubu, markayı belirli bir sıralamaya koyarak, Skoda ve Lamborghini gibi daha az coğrafi bölgeye hitap eden markalarının sınırlarını değiştirebileceği söylendi. Demek istenen iki markayı halka açarak, satışını yapmak istediği aktarıldı.

Urus sayesinde tarihinde ilk defa 5.000 satış sınırını geçen ve satışları iki katına çıkartan Lamborghini’nin, raporlar reddedilse de satışı olabilir. Niye derseniz Fiat, Chrysler ile birleşmeden önce Ferrari’yi kendi bünyesine ayırarak, kendinden bağımsız bir kuruluş yapmıştı.

Bunun da nedeni, Ferrari gibi tarihe damga vurmuş, birçok markadan daha özel bir kuruluşu, FCA içerisinde bulunan markalarla yan yana anarak, değerini düşürmek istememesinden dolayı. Aksine İtalyan markanın değeri arttı. Lamborghini’nin pazar değerinin son zamanlarda yükseldiği ve 11 milyar dolara geldiği analistler tarafından açıklandı.

Volkswagen genel müdürü Herbert Diess, grubun marka değerinin 89 milyar dolar olduğunu ve bunu daha fazla yükseltmek için Lamborghini gibi bir markayı serbest bırakmanın kesinlikle doğru yön olacağını söyledi.

Yeri gelmişten VW’yi gerçekten yaşadığımız dönemdeki işleyişine en başından yön veren ve geçtiğimiz ay yaşamını yitiren Ferdinand Piech‘i tekrar anmak istedik. Neden derseniz de 1993 ve 2015 yılları arasında VW’nin CEO’luğunu yaptığı dönemde, agresif derecede markanın genişlemesini sağladı.

Tek bir yıl içerisinde Bentley, Bugatti ve Lamborghini gibi modelleri kolay alınamayacak dünya markalarını VAG’a dahil etti. O yüzden baktığımızda VW’nin son yıllardaki marka değerinin artması ve yükselişe geçmesindeki kilit isim kesinlikle Porsche’nin torunu Ferdinand sayesinde oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum