Yatırım yapmaya başla!

VW Kurul Üyesi Türkiye ile Yeni Tesis Görüşmelerinin 2 Hafta İçinde Tamamlanmasını Bekliyor

VW’nin uzun zamandır gündemde olan Türkiye’de açacağı yeni tesisi için kurul üyesinden dikkat çekici açıklama geldi.
VW Kurul Üyesi Türkiye ile Yeni Tesis Görüşmelerinin 2 Hafta İçinde Tamamlanmasını Bekliyor

Yönetim kurulu üyesinin bugün Berlin’de gazetecilere verdiği demece göre Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in Türkiye’de yeni bir tesis inşa etme kararına yaklaştığı belirtildi.

Üretimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Tostmann; “Türkiye ile son görüşmeler içindeyiz” diyerek müzakerelerin iki hafta içinde, belki de daha önce tamamlanmasını beklediğini aktardı.

Planlar hakkında daha ayrıntılı bilgi veren kaynaklara göre çok markalı fabrikanın, 1 milyar euro (1.09 milyar dolar) üzeri bir maliyete olacağı belirtildi.

VW Türkiye ile Yeni Tesisi 1 Milyar Euro Aşacak Yine kaynaklar tesisin yılda 300 bin araba üreteceği ve üretilecek VW Passat ile Skoda Superb modellerinin Doğu Avrupa’ya ihraç edileceği bilgisini verdi. Manisa’da 4 bin kişiye yakın istihdam sağlayacağı ve inşaatın 2020 sonunda, üretimin ise 2022’de başlayabileceği dile getirildi. Sonuçta Volkswagen’in Doğu Avrupa’da olası yeni bir tesisi araştırdığı, Bulgaristan’ın da listede bulunduğu biliniyordu.

Zaten eski Bulgaristan Ekonomi Bakanı Nikolay Vasilyev de Sofya’nın Ankara’yla girdiği mücadeleyi kaybettiğini dile getirdi.

Nikolay Vasilyev Türkiye VW Mücadelesini Kaybettik “Bu mücadeleyi kaybettiğimizi kesin olarak söyleyemeyiz ancak durum onu gösteriyor. Uluslararası basında yer alan haberlere baktığımızda kaybetme olasılığımız yüksek. Ancak bu bir savaş kaybettiğimiz anlamına gelmiyor, bu bir yarıştı ve biz gümüş madalya aldık” ifadeleriyle açıklama yaptı.

VW’nin Türkiye’de karar kılmasıyla Bulgaristan’a Batı Avrupa ve Güney Kore’den farklı yatırımların gelebileceğini öngören Vasilyev, bu yarıştaki çalışmalarının onlara deneyim kazandırdığını ve komşu ülkelerden bir şeyler öğrendiklerini vurguladı. Bulgaristan’ın kaybetmesinin nedenlerini ise ülkenin Türkiye gibi büyük bir pazara sahip olmayışına ve kısıtlı devlet yardımlarına bağladı.

Diğer taraftan yabancı kaynaklar, Türkiye’deki bir anlaşmanın Avrupa Birliği’nin Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği altındaki ifade özgürlüğü ve gösteri hakları kısıtlamaları gibi endişeleri ışığında tartışmalı olabileceği yazıldı. VW’nin argümanı ise Türkiye’nin AB üyeliği için bir aday olduğu yönündeydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum