Yatırım yapmaya başla!

VW’nin İnteraktif Yeni Far Sistemi ile Her Şey Yola Yansıtılacak!

VW'nin gelecek için tasarladığı ve geliştirme merkezini kurduğu far sistemi, inanılmaz özellikler barındırıyor!
VW’nin İnteraktif Yeni Far Sistemi ile Her Şey Yola Yansıtılacak!

2000’li yıllarda gelecekte bizleri neler bekliyor diye fazlasıyla sorgulardık. Ancak bu sorular günümüze geldikçe şiddetini yitirmeye başladı. Bilim ve teknoloji o kadar çok ilerlediki olabilicekleri tahmin etmekte zorlanmıyoruz. VW, son gösterdiği far konseptinde, farklı amaçlara uygun gelişmeler kaydetmiş.

Trafik kazalarında insanların can güvenliğini en üst seviyede koruyabilmek için her türlü sistem sunuluyor. Alman marka da gösterdiği yeni farlarla olayın seviyesini bir level yukarıya aldı. Bakalım kontrol edilebilir bu inanılmaz far sisteminde neler düşünülmüş!

Yeni interaktif aydınlatma sistemleri, otonom araçlarla birlikte kullanılacak.

Sistem, VW’nin otonom araçları, sürücülerin karşı tarafla göz teması olmama durumlarına karşı yol durumunu bu far mantığıyla belirtmeyi planlıyor.

Bundan önceki benzer çalışmayı hatta ilkini Mercedes yapmıştı. Daimler markası, içerisinde 30.000 adet ışık noktasına sahip, mikro-piksel HD farlarla her türlü işaret ve gerekli rakamsal bilgileri yansıtabiliyordu.

VW’nin yeni far yapısında birbirinden farklı özellikler bulunuyor.

Teknolojinin özelliklerine devam ettiğimizde “Optik Şerit Yardımı” denilen, yol şeridi işaretlerine odaklanılan bir belirtme görmekteyiz. Bu kısımda şeritlerin kaç metreye kadar aydınlatılacağı belirtilmemiş.

Arka stop far sistemi de devrim niteliğinde.

Matris stop lambası kümesine eklenen yeni elektronik üniteler sayesinde, arkadan gelecek tehlikelere karşı anında belirlenen işaretlerle araç otomatik olarak uyarılarda bulunacak.

Mikro lens tabanlı “Optik Park Yardımı” sayesinde manevralar sırasında güvenlik en iyi şekilde sağlanacak. Yani park ederken sürekli yayalar işaretlerle uyarılacak.

Şirket şu anda Wolfsburg fabrikasında bir araştırma merkezi kurmuş. Geleceğin aydınlatma yol simülasyonları için 100 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğine ve 5 metre yüksekliğinde ışık tüneli inşa ediyor.

VW, ışık tünelinin ön farlar, arka farlar ve iç aydınlatma sistemlerinin geliştirilmesi süresini azaltacağını söyledi. Kısaca VW, hem güvenlik açısından hemde otonom araçların birbirini göremediği noktalarda bu farların belirleyici olduğunu söylüyor. VW’nın akıllı far sistemi sizce de iyi bir buluş değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum