Yatırım yapmaya başla!

VW Ticari Araç Üretimde Ford ile Yapılan Anlaşmaya Sıcak Bakmıyor

Büyük bir hevesle Amarok'u Ford Ranger platformunda üretimi adına anlaşması yapan VW, bunun halen daha kesinleşmiş bir durum olmadığını belirtti...
VW Ticari Araç Üretimde Ford ile Yapılan Anlaşmaya Sıcak Bakmıyor

Küresel ticari otomobil imalatı sürecine Ford ile ortaklık yaparak girişim sağlayan VW, bu işe halen daha sıcak bakamadığını söyledi. İki şirket arasındaki işbirliğinin asıl amacı VW’nin Amerika pazarında Amarok ve MQB’den çıkartacağı diğer kamyonet modellerini satabilmek.

Peugeot’un da yeniden araç satma girişimlerine başladığı ABD, her firma için önemli bir iş sahası olarak görülüyor. Ayrıca Trump yönetiminin de Alman markanın topraklarında satış yapabilmesini, Ford ile ortaklık şartına bağlamış da olabilir. İşte haberin detayları…

Gidişat ve sözlere bakacak olursak bu anlaşmanın bozulma ihtimali de var!

Amerika da Avustralya gibi kamyonet sınıfında avantajlı bir pazardır. O yüzden ne olursa olsun girmek için tüm kozlar oynanır. VW’nin önceliği MQB’den çıkardığı Tarok Pick-up modelini ABD topraklarında satmak istiyor. Ranger’ın alt yapısını da Amarok’a geçirmek istiyor.

Kıdemli başkan yardımcısı Hein Schafer, “Oldukça dürüst olmak gerekirse ortaklık hâlâ biraz tehlikeli. Muhtemelen orta nokta adına görüşelim, hadi fikir paylaşalım” diyerek bir tür ortak anlaşma olarak sınıflandırılabilecek şeyleri kabul ettik. Bunun ne olacağı, şu an hala %100 kesin değil.” dedi.

Schafer, hem Ford hem de VW’deki küçük bir ekibin, özellikle ticari minibüsler ve orta büyüklükte yeni ortaklıktan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğini bulmaya çalıştığını itiraf etti. Kamyonetler için Ranger platformunu kullanmanın olası komplikasyonlarını da kabul ediyor.

Konuyu farklı taraftan da ele alan yönetici, “Bunu gerçekçi bir şekilde düşünmelisin: Ford platformunda, Ford’dan tamamen farklı görünmesi gereken bir araç inşa etmemiz gerekecek, bu yüzden karmaşık bir proje. Pazarda rekabet gücünü koruyorlar, bize bir zeytin dalı atmayacaklar ve bize Ranger’larını ya da başka bir şey vermeyecekler.” şeklinde şüphe duyduğu noktalara da değindi.

Kısaca ABD’li markanın kendisinin üstüne geçecek her şeyin önlemini alacağını ve aynı alan içi üretim olsa dahi iş müşteriye geldiğinde bazı engellerin konulabileceğini de düşünüyor olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum