Yatırım yapmaya başla!

VW ve Ford Pick-up Modellerinde Dikkat Çeken Bir Karar Aldı!

VW ve Ford'un ortak bir platformda üretecekleri Ranger ve Amarok için yeni aldıkları kararı açıkladılar.
VW ve Ford Pick-up Modellerinde Dikkat Çeken Bir Karar Aldı!

Günümüz yeni nesil motorların aksine VW ve Ford ticari kamyonetleri elektriklenmeyeceğini söyledi. Geçtiğimiz sene önemli bir anlaşmaya imza atarak Amarok ve Ranger’ı ortak bir platformda üretme kararı alan şirketler, kamyonetleri elektriklendirmeye karşı ortak bir karar almışlar.

Rakip tarafında, Mitsubishi ve Nissan bunun tam tersi bir karar alarak, Triton-L200 ve Navara’ya hafif hibrit sistemin getirileceğini açıklamışlardı. Tayland tesislerinden çıkacak elektrikli Japonların aksine Ford ve VW bu uygulamayı araçlarına yapmayacaklar. Detaylar aşağıda;

VW yöneticilerinden birisi “her model elektrikli olacak mı?” sorusuna karşı, ikiz kamyonetler olmayacak cevabını vermiş.

VW’nin ilk seri üretim arabası ID.3‘ün Frankfurt lansmanında konuşan Ralf Brandstatter, EV araçların hangi klasmanı kapsayacağından söz etti. Ranger ve Amarok’un bu birime dahil edilmeyeceğini söyledi.

Brandstatter, “2025 yılına kadar bu MEB platformunda 20 model getireceğiz. Bu 20 modelle bugün sahip olduğumuz tüm segmentleri kapsayacağız. Passat’ın iç boyutuna sahip bir Golf’ün (ID.3) büyüklüğüdür ve GTI gibi hızlanır. Tabi ki, Tiguan veya Passat benzeri arabaları izleyeceğiz. Dolayısıyla bu platformda 2025 yılına kadar 20 model planlıyoruz.” dedi.

Net bir şekilde kamyonetlerin şimdilik hibrit kısma dahil edilmeyeceği açıklanmış oldu. Bu kadar elektriğe yatkın olunun bir dönemde VW’nin neden böyle bir karar aldığı sorgulanıyor.

En büyük nedenlerinden birisi de henüz Amerika’da bile EV araçların o kadar çok satılmıyor olmasından olabilir. Zira en önemli pazar olan ve firmaların girmek için can attığı ABD platformu, ilk önce elektrikli modellere karşı ısınması gerekiyor. Böylelikle VW ve Ford, MEB platformunda kamyonetlere ekstra masraf yapmak istemiyor.

Toyota da sağlam ticarisi Hilux için hibrit motor getireceğini onaylamıştı.

Fark ettiyseniz kamyonetlerde hibrit motor kararı alan firmalar aslında bu işin öncüleri. Mitsubishi’nin L200’e hibrit onayı vermesinin sebebi Nissan’ın alan liderlerinden birisi olması. Aynı şekilde de Toyota da dünyanın ilk seri üretim hibritlerini üreten firmadır.

Ford’un ise önceki kararlarında F-150 modelini 2021 yılın tamamı elektrikli bir şekilde üretmek. Yeni olan bir gelişmede riske atılmadan, hazır olan bir motor alt yapısının direkt olarak tamamı elektrikli şekilde, ticari araçlarda kullanılmasının daha mantıklı olacağı düşünülüyor.

Yine de Ford ve VW ülkelerin katı emisyon kurallarına takılabilirler. O yüzden beklemedikleri bir anda başta Amerika olmak üzere yaptırım zorunluluğu gelmesiyle 48 Voltluk hafif hibrit dizel motorların Ranger ve Amarok’a koyulacağını düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum