Yatırım yapmaya başla!

VW Bazı Ticari Modellerini Fiat Ortaklığında Türkiye’de Üretime Alabilir!

VW'nin yaklaşık 11 sene önce gündeme gelen Türkiye yatırımı tekrar gündeme geldi. Ancak bu sefer biraz farklı şekilde! İşte detaylar...
VW Bazı Ticari Modellerini Fiat Ortaklığında Türkiye’de Üretime Alabilir!

VW yaklaşık olarak 11 sene önce Türkiye’deki yatırım konusuyla ilgili haberleri çıkmıştı. Fiat en son Jeep’i Çin’li bir şirkete sattığı haberiyle gündeme gelmişti. VW’nin ticari araçları için düşündüğü bu ortaklık ile Fiat ticari araçları aynı bantlardan çıkması bekleniyor.

VW’nin Türkiye’de Doğuş Otomotiv ile yaptığı ortaklıktan satış dışında, üretime yönelik çalışmalar yapılması sürekli isteniyordu. Ancak bu zamana kadar konu hakkında çıkan bir haber yok. Amerikan Wall Street Journal gazetesinde çıkan iddialara bakılırsa iş biraz ciddiye binmiş gözüküyor.

Bahsedilen proje içeriğinde yeni nesil Caddy ve Amarok modelleri var.

Bu ortak üretim planlamasında bizi ilgilendiren kısım ise bu araçların Fiat’ın Bursa fabrikasında üretilmesidir.

Tofaş’ın üstenliği ve dünyaya direk ülkemizden gönderilen birçok model Türkiye’de üretilmektedir.

VW’nin ortaklığı kesinleşirse Caddy ve Amarok, Doblo ile Fullback ile yan yana mı üretilecek bilinmiyor. 450 bin üretim kapasitesiyle çalışan Tofaş Egea ve Doblo serilerini dünyaya sunmaktadır. Fiat aynı zamanda Citroen-Peugeot’ya bazı modellerinde tedarikçi rolünü de üstlenmektedir.

11 sene önce rafa kaldıralan bu ortaklık acaba şimdi daha mı ciddiye bindirildi?

Görüyoruz ki VW, Türkiye’den gelen hükümet ve Doğuş oto baskılarına rağmen yatırım konusu yine cevapsız kaldı. Cevapsız kalmasındaki kasıt ise VW’nin dolaylı yoldan, tesis açmadan başka firma ortaklığı üzerinden bunu yapmasıdır. Proje hayata geçirilirse Opel’in ticari araç klasmanında Fiat-Tofaş ile ele aldığı Combo-Doblo ilişkisine dönecektir.

Bahsettiğimiz Combo-Doblo modelleri dediğimiz anda aklımıza aynı kasa yapısında yapıldığı gelebilir. Ancak VW’nin FCA ile olan üretim düşüncesi bu yönde olamayacağını düşünüyorum. Yani Doblo ile Caddy’nin amblem değiştirilerek donanım ve dış karoserlerinin aynı olacağı biraz uzak geliyor. Bakalım ileri tarihlerde, tekrar gündeme gelen VW’nin Türkiye yatırımları askıya mı alınacak yoksa bu sefer hayata geçirilebilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum