Yatırım yapmaya başla!

VW, Araç Üretiminde Türkiye Yerine Slovakya’ya Yatırımlarını Kaydırabilir!

VW'nin Türkiye'ye açacağı fabrikanın şimdi de Slovakya'ya kurulacağı söylendi.
VW, Araç Üretiminde Türkiye Yerine Slovakya’ya Yatırımlarını Kaydırabilir!

VW’nin Türkiye’ye kuracağı fabrika neredeyse 5 yıldır konuşuluyordu. 5 yılın sonunda bu sene içerisinde Alman marka kesin olarak kararını vermişti ve Manisa ilimize 5.000 kişinin çalışacağı devasa bir fabrika kuracaktı. “VW Turkey Automotive” olarak şirket ismi belirlenmişti. Yıllık 300.000 adet araç imalatı yapılması nedenli, Manisa’nın konut vb. şeylerde yeninden yapılandırılması sağlanacaktı.

Ancak Türkiye ordusunun Suriye’ye girmesiyle başta Amerika ve AB ülkeleri durumdan rahatsız olmuş ve yaptırımların haricinde yatırımların da yapılmaması için baskı kurmuşlardı. Öyle ki anında VW çark ederek, fabrikasının Doğu Avrupa ülkelerinden birinde yapacağını çıtlatmıştı. İşte detaylar;

Bazı Türk kaynaklar yatırımın kesinleştiğini ve Passat’ın burada üretileceğini söylese de Slovakya’nın bu işe talip olduğu söylendi.

Yabancı kaynaklar da bizim duyurumuzun tersine, fabrikanın Slovakya‘da kurulmasına karar verdiği yazılıyor. Almanya’daki fabrikasını tamamı elektrikli otomobiller için dönüştüreceği için VW, Passat ve Superb’in üretimini ülke dışına çıkaracağını söylemişti.

Fabrikanın Türkiye’de açılmamasına tek neden olarak Suriye operasyonu gösteriliyor. Hali hazırda Alman marka şirketini kurmuş ve sadece yapacağı 1 milyar dolarlık yatırım bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekli olan büyük teşvikleri de vermişti. Devlet dairelerinde bundan sonra Passat modelinin kullanılacağını söylemişti.

Ayrıca belirli satış garantisi verilerek, vergilerde indirimler uygulanacaktı. Bir firma için avantajlı duran bu teşviklere rağmen, Doğu Avrupa’yı daha cazip görüyorlar.

Yayınlanan haberin diğer bir detayında Slovakta dışında Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan‘da VW fabrikasına talip olduklarını söylüyor. Hatta sadece Passat değil, ilk başta Skoda Karoq ve bazı SUV’ların da burada üretileceği söylenmişti. Ancak VW Karoq için Bratislava’yı seçmişti.

Durum henüz netlik kazanmadı. Bazı söylentiler bizim tarafa olumlu sonuçlar çıkarsa da farklı bir kısım da fabrikanın kesinlikle Türkiye dışında kurulacağını söylemekte. Şu var ki Alman hükümeti de VW’ye baskı yapıyor.

İlk operasyon zamanlarında otomobil markasına “oradaki yapacağın yatırımlar senin için iyi olmaz” tarzında VW’ye karşı bir nevi tehdit sözcükleri söz konusuydu. Bakalım fabrika olayı çözülecek mi? Çözülecekse de nasıl olacak onu ileride göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum