Paylaşım
in G+

VW “Potansiyel Olarak Ölümcül” Bir Hatadan Dolayı 75 Bin Aracını Geri Çağırıyor!


 

VW ve Seat kaza anında ölümcül olabilecek bir parça yüzünden 75.000 adet aracı servislere çağırıyor!

Fark ettiyseniz otomobil üreticilerinin geri çağırım rakamları “onbinlerce” olarak telafuz edilmeye başlandı. Son 20 yıla bakıldığında, tarihi boyunca geri çağırma veya toplatma gibi durumlarla anılmamış şirketler bile akıma ayak uydurdu. Mesela Lamborghini’nin Centenario imtihanı!

VW’nin iyi yönde gelen haberlerine karşı hep bir kötü durumunu yazıyoruz. Şimdi de insaların araç içerisinde ölümüne yol açacak emniyet kemeri hatasından dolayı geri çağırma operasyonu başlatıyor.

VW’nin hatalı emniyet kemeleri aynı zamanda Seat tarafında da kullanılmış.

Bu demek oluyor ki İspanyol firmada yakın zamanda araç çağırmasına başlayabilir. Aldığımız bilgiye göre VW, Polo modelinde arızalı bir emniyet kemeri ve sistemi kullanmış. Polo sahiplerinin VW’ye başvurmasından sonra çıkan durum da arkada oturan yolcuların ölümle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Aracın yüksek hızlardaki dönüşleri ve hızlı şerit değişimlerinde kemer kendini bırakıyor. O anda bir kaza yaşansa, arkadaki yolcular büyük tehlike yaşayacak denildi.

Geçici düzeltmeye gitmek isteyen VW’ye bu konu üzerine de tepki geldi. Çünkü Alman marka sadece bir kablo eşliğinde ufak bir işlem yaparak, hatasını telafi etmeye gidiyor. DVSA (Sürücü ve Araç Standartları Ajansı) bu iyileştirmeyi kabul etmiyor.

VW sözcüsü, “Volkswagen Group’un en büyük önceliği müşterilerinin güvenliği. Hem VW hem de SEAT’ın emniyet kemeri bağlamında müşterilerinin güvenliğini sağlamak için bir dizi adımlar atılıyor.” dedi.

Tepli çeken kısım ise 75.000 adet olarak belirlenen sayısının her geçen gün artması. Bunun sebebi de VW ve Seat’ın halen daha araç satışlarına devam ediyor olması.

Son olarak Alman ve İspanyol marka modellerinin arka emniyet kemer sistemleri, komple yenisiyle değiştirilecek. Konu hakkında farklı detaylar geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı