Yatırım yapmaya başla!

VW Elektrikli Araçlarda Resmen Uçuşa Geçti!

VW, geçtiğimiz sene belirlediği EV yatırım miktarını %36 oranında artırarak 66 milyar dolara yükseltti.
VW Elektrikli Araçlarda Resmen Uçuşa Geçti!

VW, denetim kurulu toplantısında elektrikli araç ve dijital hizmetler konusunda plan değişimlerine gidildiğinden söz edildi. Geçtiğimiz sene, henüz ID serileri hakkında bilgi verildiği sırada Alman grup, 48 milyar dolarlık bir yatırımın elektrikli araçlar üzerine yapılacağını söylemişti. Volkswagen, genel olarak alt markaları ile birlikte EV araç yatırımlarını hızlandırmış, Skoda’ya markaların pil üretim görevi verilmişti.

C sınıf araç üretimine yeni başlanan ID.3’ün bir başlangıç modeli olduğunu söyleyelim. Sonraki ilk atak ID.4 SUV ile yapılacak ve ardından GT yapıda premium ID Space Vizzion’un hayata geçirileceği söylenmişti. Gelen yeni planlamada VW yatırım miktarını 66 milyar dolara yükselttiğini açıkladı. İşte detaylar;

48 milyarlık yatırım planı sonrasında şirket daha fazla konu üzerine düşülmesi gerektiğini düşünerek %36’lık bir artışı uygun görmüş.

Araç DNA’ları, elektrikli mobilite ve dijitalleşme alanlarına yapılan yıllık yatırımlara 12 milyar dolar ayrılmış. VW’nin yaptığı plan açıklamalarında 2029 yılına kadar tamamı elektrikli olarak 75, hibrit model olarak da 60 adet araca sahip olmak istediklerini söylediler.

Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess, “Filomuzun hibridizasyonu, elektrifikasyonu ve dijitalleşmesi giderek daha önemli bir odak noktası haline geliyor. Ölçek ekonomilerinden yararlanmak ve maksimum sinerjiyi sağlamak istiyoruz. Kötüleşen ekonomik durumun ışığında, hedeflerimizi yerine getirmeyi güvence altına almak için verimliliğimizi ve maliyet tabanımızı arttırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Uzun vadeli planda model sayısını oldukça yukarıya çeken VW, o tarihlere kadar 25 milyondan fazla elektrikli araç satmayı hedefleri arasında koymuş.

Skoda ve Seat markalarından üretilecek 6 milyon elektrikli araç satmayı düşünen VW, KKE tabanlı performans modellerini de Audi üzerinden satmayı planlıyor. Hibrit araçlar içerisinde Porsche de planlara dahil edilmiş.

MEB ve PPE platformlarından indirilecek elektrikli modeller, 2022 yılına kadar 16 farklı bölgeye imalatları yayılacak. VW resmen kesenin ağzını açmış ve 66 milyar dolar gibi müthiş bir parayı elektrikli araçların geliştirilmesi ve üretimlerine harcayacak.

Emisyon davalarıyla birlikte elektriğe dönüşecek bir plan olarak görülen Dieselgate planlarının pürüzsüz işlediğini görüyoruz. Bizim ülkemizi ilgilendiren bir mesele olan Manisa tesisi hakkında da VW, Türkiye’nin Suriye operasyonundan çekilmesi gerektiği ve kararın yıl sonuna kadar netleşeceği aktarıldı…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum