Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VW, CC ve Tiguan’ı Hava Yastığı Sorunu Yüzünden Geri Çağrılıyor!

Takata hava yastığı sorunları bitmemişken, Alman ZF'nin VW'nin CC ve Tiguan modellerine gönderdiği hava yastığında hata tespit edildi.
VW, CC ve Tiguan’ı Hava Yastığı Sorunu Yüzünden Geri Çağrılıyor!
HABER GİRİŞ

VW’den gelen bir açıklamada, CC ve Tiguan modellerinde çıkan hava yastığı arızasından dolayı geri çağrılmanın başlatılacağı bildirildi. Araçlarımızda emniyet kemerinden sonra en önemli koruyucu sistem olan airbag sorunları bitmiyor. Takata ile resmen otomotivde çöküşlerin olduğunu görmüştük.

Ölümlerle sonuçlanan Japon Takata hatasından onlarca marka ve milyonlarca modeli etkilenmişti. Bu sefer Alman ZF‘nin ürettiği hava yastığında hata olduğu bildirildi. İşte detaylar;

ZF hava yastığı sorununn elektronik kontrol ünitesindeki bir aksaklık nedenli olduğu bildirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), ani durumlarda, hava yastığının devre dışı kalabileceğini, gösterge tablosunda bu karşı uyarı ışığıyla sinyal verebileceğini ve hatta uyarı vermeden açılabileceğini söyledi. Her iki durumda da sürücü ve yolcular ciddi yaralanma veya ölümle karşı karşıya kalabilir denildi.

Ajanstan ve VW’den ZF hatasından dolayı yaralanma ve ölümle sonuçlanan kaza raporlanmamış. Denilene göre toplamda döneme ait araç üretiminde 27.822 adetin sadece %1‘nin bundan etkileneceği bildirildi.

2015-2016 yılları arasında üretilen Tiguan-25.239 adet, 2016-2017 döneminde 2.583 ve 2015-2016 yılları arasında imal edilen CC’lerin etkilenebileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Alman marka en yakın zamanda araç sahipleriyle iletişime geçecek. Tamir işlemi ZF hava yastıklarının değişmesi yönünde yapılmayacak. Aracın ECU’suna girilerek airbag kısmına yeni bir yazılım yüklenecek. Teknisyenler, servislere gelen araçları kontrol edecek ve değişim gerekiyorsa yeni hava yastığı takılacak.

13 Eylül olması beklenen geri çağırma başlatmasının aslında daha önceden olması gerektiği söylendi. Bir iddiaya göre durum tam olarak 2017 yılında yaşanan birkaç aksaklık sonrasında tespit edilmiş. Sonradan farkına varılan bu durum karşısında ZF, 2018 yılında analizlerini sunarak, ileri testlerine başladığı söylendi.

Yapılan analizler ise Mayıs ve Eylül aylarında farklı raporlar halinde VW’ye gösterilmiş. Alman marka da geçtiğimiz ay bu konuyu masaya yatırarak, Güvenlik Komitesi kararı sonrası araçların geri çağırmasına karar vermiş.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.