Yatırım yapmaya başla!

VW ve BMW’den Avrupa’nın En Büyük Lityum-İyon Pil Fabrikasına Yatırım!

Almanların iki dev otomotivcisi, elektrikli otomobil pilleri için 1 milyar dolarlık bir tesis ortaklığının imzalarını attılar.
VW ve BMW’den Avrupa’nın En Büyük Lityum-İyon Pil Fabrikasına Yatırım!

BMW ve VW iki Alman olarak ortak bir noktada birleşerek, Avrupa’nın en büyük lityum-iyon pil tesisini açmaya hazırlanıyor. Günümüz araçlarının dönüş yaptığı elektrik alt yapıları, haliyle yakıt hücrelerindeki tedariğini zorlaştırıyor. En çok EV araçlara yatırım yapan İsviçre’nin enerji sorunu çektiğini düşünürsek, dolaylı yoldan ne kadar çok araç piline ihtiyaç duyulduğunu anlayabiliriz.

Otomotiv şirketi bazı garantileri almak ve sıkıntı çekmemek adına birden fazla şirketle farklı bir alanda ortaklık yapabiliyor. Öncesinde Ford, BMW, Mercedes ve VW, Avrupa’daki şarj istasyonları konusuyla ilgili birleşmeye de girmişti. Northvolt’un arkasında olduğu bu proje, sistemin en büyüklerinden olmaya aday.

Planlanan işinin yapboz parçaları sayıca çok fazla.

İsveç Skelleftea‘da harekete geçilen girişime 1 milyar dolarlık bir yatırımdan söz ediliyor. Bununla yetinmeyen şirketler bir tane de Almanya’nın Saksonya kentinde pil üretim merkezi açacağını söylediler.

Northvolt’un kurucu ortağı ve CEO’su Peter Carlsson, “Bugün Northvolt için harika bir dönüm noktası değil, aynı zamanda önümüzdeki elektrifikasyon dalgasında rekabet etmeye hazır olduğumuzu açıkça gösteren Avrupa için önemli bir anı işaret ediyor ve bunu en düşük CO2 ayak izini taşıyan pil hücrelerini kullanarak yapacağız.” dedi.

Planlamalar 2021 senesine yapılsa da ilk batarya üretimi Ağustos ayında İsveç’te başlayacak. Tesis başlangıcında 16 GWh lityum-iyon batarya hücre üretim kapasitesine sahip olacak. Karşılaştırma açısından; Tesla’nın açmış olduğu Gigafactory tesisi 2018 yılı boyunca 20 GWh kapasiteyle yürütüldü. Dediğimiz gibi değerler henüz başlangıç olup, istenilen güç seviyesi 32 GWh‘ye çıkartılmaya çalışılacak.

Yeni girişimi hakkında konuşan Volkswagen AG Kurulu üyesi Dr. Stefan Sommer, “Volkswagen elektrifikasyon stratejisinin başarılı bir şekilde uygulanması için her düzeyde zemin hazırlamakta olduğunu tedarikte sorumludur. Northvolt ile, know-how ve sürdürülebilir, CO2 optimizasyonlu batarya hücre üretim süreçlerinin burada Almanya’da hücre üretimini ilerletmemizi sağlayacak olan bir Avrupa ortağı bulduk. Bunun ön şartı elbette politik çerçevenin oluşturulmasıdır.” dedi. Haberin diğer detaylarında 2023-2024 başlarında pil hücreleri yapımına başlanacağı yazılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum