Yatırım yapmaya başla!

Kökeni Neredeyse 80 Yıl Öncesine Dayanan Beetle Davasını VW Group Kazandı!

Adolf'un emrinin ardından Ferdinand Porsche'nin tasarladığı VW Beetle modeline karşı açılan dava sonuçlandı.
Kökeni Neredeyse 80 Yıl Öncesine Dayanan Beetle Davasını VW Group Kazandı!

Halkın arabası dediğimizde herhalde ne demek istediğimizi anlamışsınızdır. 1930’lu yıllarda Adolf Hitlerin Almanya’ya boydan boya otobanla bağlama hayaline karşı istediği ucuz ve basit bir araba isteğinin sonucu olarak çıkan VW ve modeli Beetle için bir dava açılmış. O davanın konusu ise Porsche ve VW’nin modellerinin şasi ve tasarım sahibi Erwin Komenda‘nın kızının, babasının hakkının yendiğini düşünmesi.

Komenda, Almanya asıllı bir Avusturya vatandaşıdır. Kendini en büyük Alman şirketlerinde ispatlamış bu kişi, Beetle oluşumundaki kilit isimlerden birisi denilebilir. 5.7 milyon dolarlık tazminat davası da babasının kaplumbağa üzerindeki katkılarının hiçe sayıldığından dolayı açılmış. İşte detaylar;

Erwin Komenda’nın kızı telif haklarının yok sayıldığını söylüyor.

İsmi böcek olarak da anılan Beetle, II.Dünya Savaşı sonrası üretime girdiğinden beri tek bir banttan uzun soluklu en çok üretilen araç ünvanını taşıyor. Ve kayıtlarda geçen 22 milyon satış miktarı veriliyor. Bu başarının büyük bir kısmında babasının payı olduğunu söyleyen ve VW’ye 5.7 milyon dolar tazminat davası açan Komenda’nın kızı davayı kaybetti.

2014 yılından beri inşa edilen Beetle üretimlerine karşı Almanya Brunswick mahkemesine başvuruda bulunulmuş. Konunun ucu aslında neredeyse 80 yıl öncesine dayanıyor. Erwin Komenda, Adolf’un isteği üzerine bir yeni nesil Beetle olacak KDF konsept araç tasarımını ortaya çıkarmış. Bu kızının iddiası. Kayıtlarda ise KDF’nin 1938 yılında üretildiği ve tasarımcısının Ferdinand Porsche olduğu.

Elindeki belgelerle asıl Beetle şekillerini ispat etmekte zorlanan Komenda’nın kızı, mahkemenin yaptığı karşılaştırma raporları neticesinde haksız bulundu. Yani 22 milyon üzerinde satış yapılan model üzerinde bir telif hakkı göremedi.

Brunswick mahkemesi, “Çizimleri yaparken, arkadan motora sahip araç kavramını aerodinamik bir gövdede aşağıya doğru açılan bir kaputla birleştirilen ve kaputun aşağıya çekildiğini öngören çok sayıda tasarımın mevcut olduğunu not etmek özellikle önemliydi.” şeklinde Almanca’dan çevrilmiş bir bildiride bulundu.

Mahkeme Komenda lehine bir karar verseydi sanıyoruz ki 5.7 milyon doların üzerine bir de her satılan araç başı belirli bir telif parası alabilirdi. Beetle’ın aslıda temelinde farklı bir ülke modelinin aynısının yapılması yani tasarım çalınması sonucu VW, o şirkete her araç için telif hakkı ödemişti. Böylelikle onlarca senedir KDF tasarımının babasının olduğunu iddia eden ve hak talep eden bir Beetle davası da sonuçlanmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum