Yatırım yapmaya başla!

3 Premium Dev Markanın Karıştığı Emisyon Davasında Sonuca Varıldı!

VW ve premium alt marka modellerine yapılan emisyon rakamlarında oynama neticesinde Alman mahkemesi ağır bir cezayı kamuoyu ile paylaştı.
3 Premium Dev Markanın Karıştığı Emisyon Davasında Sonuca Varıldı!

Amerika’da patlak veren Dieselgate davasında yeni gelişmeler oluyor. Genel olarak dizel motor kullanan Alman markalarına da sıçrayan bu durum karşısında belirli aralıklarla şirketler yüklü tazminatlar veriyor. VW’ye zararı onlarca milyar dolar olarak söylenen emisyon skandalında yeni bir karar çıktı.

Reuters‘in yer verdiği haberde markanın Amerikan müşterilerine 96.5 milyon dolar ödemesi karar alınmış. Son çıkan kararda sadece VW araç sahipleri mağdur olmamış. Gruba bağlı olarak Porsche’de de bu durum görülmüş. İşte detaylar;

Toplamda 1 milyon adet grup aracını kapsayan bir karara imza atılmış.

2013-2017 model yılları arasında üretilip satılan Bentley, Porsche ve Audi müşterileri de tazminattan yararlanacak. Son cezanın ana konusu emisyonda sahtecilik ve yapıldığı nokta vites değişimleri üzerine. Bahsedilen markaların vites değişimlerinde EPA’nın belirlediği zehirli gaz sınırları tutturulmak için bir cihaz ile yakıt ekonomisi değerleri optimum düzeye getirilmiş.

Etkilenme ve para cezası yönünden ağır bir dönüş olacak VW emisyon skandalında, araştırmalar devam ettikçe 98.000 aracı geçeceği söylendi. Düşük gösterilmek istenen yakıt tüketimine galon başı bir mil kadar geri çekildiği aktarıldı.

EPA, bu nedenle Volkswagen’in sera gazı emisyonlarını yaklaşık 220.000 mt kadar azalttığını ve federal Kurumsal Ortalama Yakıt Ekonomisi programında olduğu gibi EPA kredilerini de kaybedeceğini ekledi.

Baktığımızda bu düzenek pahalı araçlara yapılmış.

Hacimce büyük dizel motor kullanan araçlara yönelik yapılan operasyonda Audi A8, Bentley Continental GT, Porsche Cayenne ve VW Touareg versiyonları için emisyon oranları düşürülmüş. Alman mahkemesi de 98.000 araç müşterisine 96.5 milyon dolar gibi bir astronomik rakam ödeyecek.

VW sözcüsü Pietro Zollino, “Volkswagen, müşterilerimize ABD etiketleme gereklilikleri doğrultusunda, araçlarımız için şeffaf yakıt ekonomisi verileri sağlamayı taahhüt ediyor” dedi. Son bir ayrıntıda ise ABD’li bir hakimden etkilenen araç sahiplerinin avukatı 23.9 milyon dolar istemiş. Bunun avukatlık ücreti olarak istendiği ve artı 2.1 milyon dolarlık bir harcamayla 26 milyon dolar verilen cezanın haricinde mağdurların avukatı talep ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum