Yatırım yapmaya başla!

VTB Bank Başkanı: ABD-Rusya İlişkileri Mueller Raporuyla Umarım Yeniden Başlayabilir

VTB Bank Başkanı, Mueller bulgularından sonra ABD ile Rusya ilişkilerinin yeniden başlamasını umduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
VTB Bank Başkanı: ABD-Rusya İlişkileri Mueller Raporuyla Umarım Yeniden Başlayabilir

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in Rusya soruşturmasını Adalet Bakanı William Barr’a tesliminin ardından olayın yankıları devam ederken, VTB Bank’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkanı olan Andrey Kostin konuyla ilgili açıklamalarıyla gündeme geldi.

Başkan Donald Trump’ın 2016 seçimlerini etkilemek için Rusya’ya gizli iş çevirmediğini belirten Mueller raporunun ABD ile Rusya ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söyleyen Kostin, Moskova’da CNBC’ye verdiği demeçte; “Umarım, Mueller raporu Amerikalı siyasetçilerin Rusya’ya karşı tutumlarını yeniden düşünmelerine yardımcı olacaktır ve belki de ABD ile ilişkilerimizde yeni bir başlangıç yapabiliriz” dedi.

Sonuçta ABD-Rusya ilişkileri, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla gerilmişti.

 ABD-Rusya İlişkileri Seçim İddia GerildiUzun zamandır devam eden gerilim, 22 ay süren soruşturmanın ardından Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in Mart ayında yaptığı açıklamayla Trump’ın oylamayı etkilemek için Rusya ile dolap çevirmediği sonucuyla az da olsa hafiflemişti. Gelişmeler üzerine konuşan VTB Bank Başkanı, Rusya’nın uzun zamandır Mueller raporunun hiçbir şey bulamayacağını çünkü Trump ile Rusya arasında hiçbir perde arkası anlaşma ya da ilişkinin olmadığını söylediğini hatırlattı. İki yıl civarında bir zamanın yüzlerce insana bunu sorarak harcandığını ve sonucun sıfır olduğunu dile getiren Kostin, Rusya’nın defalara iddiaları reddettiğini vurguladı.

Kostin; “Ne onaylayabilirim ne de inkar edebilirim, Rusya tarafına karşı suçlamayı haklı çıkarmak için Mueller raporundan ya da diğer kaynaklardan yeterince bilgi almadım” diyerek görüş bildirdi.

Andrey Kostin Mueller Raporu AçıklamasıÖte yandan çoğunluğu devlete ait VTB Bank’ın da yaptırımlara yabancı olmadığı ve ülkenin ikinci en büyük bankasının Ukrayna’daki Rus yanlısı ayaklanmayı ve ilhakı destekledikten sonra 2014’te ABD’nin yaptırım listesine alındığı aktarıldı. 2018 yılında da VTB Bank Başkanı Kostin, Vladimir Putin’e yakın olduğu düşünülenlerin yer aldığı yaptırım listesine eklenmiş, Kostin bunu haksız olarak değerlendirmişti. Mart ayında ise ABD, Rusya ve belirli kişiler için varlık dondurulmaları ve seyahat yasakları dahil Ukrayna bağlantılı yaptırımları bir yıl daha uzatma kararı almıştı.

Listede yer alan Kostin bugün, ABD’deki politik iç anlaşmazlığın ilişkilerin rahatlamasını engelleyebileceğinin üzerini çizerek şöyle dedi:

Andrey Kostin ABD İç Anlaşmazlık ABD-Rusya İlişkilerini Kötü Etkiler “Ne yazık ki Rusya bu savaşta rehin olabilir çünkü Mueller raporu Trump’ın Rusya ile ilişkisine dair herhangi bir kanıt bulmamasına rağmen Capitol Hill’de hala Trump’ın görevden alınması gerektiğini savunan suçlamalar var, dolayısıyla korkarım ki Trump kendisi için mücadeleye devam edecek.” Tüm bunların yanında Ukrayna’da acemi politikacının seçimleri kazanmasının ardından Ukrayna-Rusya ilişkilerinin ne tarafa gideceği de odaklanılan konulara arasındaydı.

Yolsuzlukla mücadele taraftarı olan ve seçim kampanyasında bunu vurgulayan aktör aday Volodymyr Zelensky, kendi adına Moskova ile diyaloğu desteklediğini ancak doğu Ukrayna’daki kendini ilan eden, Rusya yanlısı cumhuriyetlerin geri döndüğünü görmek istediğinin de üzerini çizmişti. Çiçeği burnunda başkan ile ilgili olarak da görüş bildiren Kostin, Zelensky’yi tanımadığını ve bunu zamanın göstereceğini şu sözlerle anlattı: “Söylemek için çok erken ve bence başkanlık döneminin en azından ilk 100 gününü görmeliyiz. Fakat yeni bir başkanla yeni fikirler gelebileceği ve belki ilişkimizde yeni bir sayfa açılabileceğine dair kesinlikle umut var.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum