Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VPN ve Reklam Engelleme Uygulamaları Akıllı Telefonlardan Gizlice Veri Topluyor

Araştırma şirketi Sensor Tower, Android ve iOs mağazalarında bulunan bazı uygulamaların kullanıcılardan gizlice veri topladığını iddia etti.
VPN ve Reklam Engelleme Uygulamaları Akıllı Telefonlardan Gizlice Veri Topluyor
HABER GİRİŞ

Akıllı telefonlar dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bununla beraber farklı kullanım ihtiyaçlarına yönelik olarak çok sayıda uygulama geliştiriliyor. iOS ve Android platformları üzerinden sunulan uygulamalar kullanıcılardan izinler istiyor ve bu çerçevede konum takibi ve veri toplama gibi işlemlerde bulunuyor. Ancak bu uygulamalardan bazıları ise kullanıcıların izni olmadan söz konusu aktiviteleri gizlice gerçekleştiriyor.

Yapılan bir araştırma iOS ve Android üzerinden milyonlarca kişi tarafından indirilen uygulamalarda bu tehlikeyi gözler önüne serdi. Araştırma şirketi Sensor Tower’ın hazırladığı bir rapor, VPN ve reklam engelleme üzerinde hizmet veren bazı uygulamaların kullanıcılardan izinsiz veri topladığını gösteriyor. Veri ihlali hem Android hem de iOs kullanıcılarını tehdit ediyor.

Etkilenen Kullanıcı Sayısı 35 Milyon

Etkilenen Kullanıcı Sayısı 35 Milyon

Günümüzde kullanıcılar arasında VPN uygulamalarına fazlasıyla ilgi gösteriyor. Aynı şekilde internet sitelerindeki abartılı reklamlardan dolayı Adblock benzeri reklam engelleme uygulamaları milyonlarca kişi tarafından indiriliyor. Sensor Tower 35 milyondan fazla kişinin bu uygulamaları indirdiğini ve telefonlarından gizlice veri toplandığını belirtiyor.

Bu uygulamalardan bazıları Free and Unlimited VPN, Luna VPN, Mobile Data ve Adblock Focus. Söz konusu uygulamalar cihazlara yükleniyor ve özel bir sertifikaya dair talepte bulunuyor. Bu talebin kabul edilmesi halinde kullanıcılar arka planda gizlice takip ediliyor. Sertifikanın zorunlu olması da Apple ve Google’ın almış olduğu izinlerin aşılmasını sağlıyor. Açıklamada kullanım ve analiz verilerinin toplandığının altı çiziliyor. Ancak yine de tedirginlik yaratan bir durum söz konusu.

GCM Yatırım Banner

Apple’dan bir sözcü ise araştırmalarda bulunan Sensor Tower’ın uygulamalarına yaptırım uygulandığını söyledi. Alınan karar ile şirketin App Store’da bulunan uygulamaları kaldırıldı. Yetkili Sensor Tower’ın kendilerinden gizli olarak veri mühendisliği yapmasının doğru olmadığını belirtti. Araştırma şirketinin bu yaptırımdan sonra ne yapacağı ise merak ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.