Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Von der Leyen: Enerjide Sağlam Bir Yol Haritamız Var

AB liderleri doğal gaza tavan fiyat uygulanması konusunda yine anlaşamadı ancak enerji krizine çözüm için çalışmaların genişletilmesine karar verildi.
Von der Leyen: Enerjide Sağlam Bir Yol Haritamız Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, AB Liderler Zirvesi’nin enerji konusundaki ilk gün oturumlarını gerçekleştirdi. 27 ülkenin katıldığı zirve, Brüksel’de yapıldı. Konu yine doğal gaz meselesiydi. AB ülkeleri, Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya ağır yaptırımlar uygularken, bu ülkeden aldığı gazdan da mahrum kaldı.

Bu durum ekonomilerini olumsuz etkilerden, enerji konusunda çözüm arayışı sürüyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada alınan kararları duyurdu.

Buna göre doğal gaza tavan fiyat uygulanması konusunda yine anlaşma sağlanmadı. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise olası sonuçların belirlenmesi için çalışmalar yapmaya karar verdikleri bildirildi. Birlik daha önce yaptığı görüşmelerde de tavan fiyat konusunda uzlaşma sağlayamamıştı.

Ursula von der Leyen: Piyasa Düzeltme Mekanizması Kuracağız

Enerji fiyatları konusunda çalışmaya devam etmek için sağlam bir yol haritaları olduğunu söyleyen isim, liderlerin bu konuda stratejik yönlendirmeler yaptığını açıkladı.

Toplantıda liderlerin şirketlerin ortak gaz satın almak için güçlerini birleştirme fikrini desteklediklerini, aşırı yüksek gaz fiyatlarını nasıl dizginleyebilecekleri konusuna odaklandıklarını anlattı.

GCM Yatırım Banner

TTF olarak adlandırılan Avrupa gaz fiyatları referans ölçüsünün piyasanın gerçek durumunu yansıtmadığını ifade eden Von der Leyen, bunun için yeni bir endeks geliştireceklerini açıkladı.

Gaz fiyatlarındaki aşırı artışı durdurmak için piyasa düzeltme mekanizması kuracaklarını, bunun yanında elektrik maliyeti üzerindeki etkilerin sınırlandırma konusunu da ele aldıklarını söyledi.

AB Konseyi Başkanı: Enerji Konusunda Anlaşmaya Vardık

AB Konseyi Başkanı: Enerji Konusunda Anlaşmaya Vardık
Kaynak: Twitter

Toplantı sonrasında açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Charles Michel de alınan kararları duyurdu. Enerji konusunda bir anlaşmaya vardıklarını belirten Michel, komisyonun önerilen tedbir paketi üzerinde bir anlaşma sağladığını bildirdi.

Bu kapsamda, Avrupa’da enerji arz güvenliğini garanti altına alma, talebi azaltma, fiyatları düşürme gibi konularda ortak hareket etme konusunda oybirliği olduğunu duyurdu.

Birlik içinde yer alan 15 ülke doğal gazda tavan fiyat uygulanmasını isterken, bu adıma sıcak bakmayan ülkeler tam bir anlaşma sağlanmasının önünü kesiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın