Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Volvo’nun Sahibi Geely Bir Firmayı Daha Bünyesine Katıyor!

Çin'li otomobil üreticisi Geely, Volvo'dan sonra bu sefer farklı bir ülkeden otomobil firması satın alıyor. Satın alacağı bu firmalar ismini çok duyduğumuz ve dünyada tanınan markalardır. Peki Geely hangi firmaları satın aldı? Sorunun cevabı haberimizin detayında..
Volvo’nun Sahibi Geely Bir Firmayı Daha Bünyesine Katıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsmini yeni yeni duyuyor olsakta Geely, 1986 yılında kurulmuş Hong Kong merkezli bir firmadır. Geely firması hakkında kısa bir bilgi verecek olursak; Çin‘li otomobil üreticisi bu sektöre ilk olarak motosiklet, kamyonet ve araçlara şanzıman imal etmekle başlamıştır. Kuruluş hikayeside ilginç olan Geely’nin, Li Shufu adındaki kurucusu borç para ile buzdolabı üreticisi olduktan sonra müthiş büyümesini farklı sektörlere kayarak göstermiş oldu.

Çin’in şu anda en büyük otomobil üreticisi olan Geely, Hong Kong borsasına girişi ile şirket hacmini oldukça büyüttü. 2002 yılında otomobil üretimine başlayan Çin’li firma, adını en çok 2010 yılında İsveçli Volvo‘yu almasıyla duyurmuştu. Daha sonra Volvo ile ortak bir otomobil markası çıkarmış ve satış rakamlarını neredeyse 3 katına çıkarmıştı. Bu haberimizde ise Geely’in farklı bir firmayı satın almasından bahsedeceğiz. Bu satın alma, Range Rover‘ın Hindistanlı Tata‘ya satılması kadar ilginç! Bakalım Geely bu sefer hangi firmaları bünyesine katmış!

Geely Malezya Otomobil Üreticisi Proton’a ve Alt Firmasına Talip Oldu!

Geely Malezya Otomobil Üreticisi Proton'a ve Alt Firmasına Talip Oldu!Bir ara ülkemizde oldukça popüler olan Proton, şimdi yeni sahibi Geely kontrolünde üretimlerini yapacak. 1983 yılında kurulan Proton, ilk olarak Saga ve Satria modellerinin üretimine başlamıştır. Geely, Proton’un yan kuruluşu olan Lotus Cars‘ı da bünyesine katmış oldu.

Proton ve Lotus’u Almasıyla Geely 2 Kat Daha Büyüyecek!

Proton ve Lotus'u Almasıyla Geely 2 Kat Daha Büyüyecek!Artık bu araçların yeni sahibi Geely olup, hedeflerinin bu firmaların yatırımlarını büyültülerek farklı pazarlara sunulacağı bildirildi. Bu satış ile ilgili benim yorumum; Proton’un %49‘nu ve Lotus’un %51‘ni alarak güç kazanan Çin’li firmanın, Volvo’nun da gücünü kullanarak ileriki dönemlerde kasıp kavurucu çıkışlarını görebiliriz.

Geely’in bu sağlam alış verişinden dolayı tüm ilgi bu tarafa çekilmiş durumda. Dünya devlerini birer birer bünyesine katan Çin’li firmanın ileride hangi firmayı alacağını doğrusu merak ediyorum.

GCM Yatırım Banner

Mercedes’in de adının skandala karıştığı bu dünyada Çinliler, otomotiv sektörünün yaşadığı mali krizleri iyi değerlendiriyor. Böylelikle firmaların gidişatını terse çevirip, maddi güçleri ile her piyasaya giriş yapabilecekler. Bakalım bu satın almadan sonra Proton ve Lotus hangi yenilikler ile karşımıza çıkacak!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın