Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Volvo’dan Küresel Çip Sorunu ve Satışlara Dair Önemli Açıklama

Avrupa'nın önde gelen otomobil üreticisi Volvo Cars, küresel çip sıkıntısının hafiflediğini öne sürüyor. Detaylar haberde;
Volvo’dan Küresel Çip Sorunu ve Satışlara Dair Önemli Açıklama
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en popüler otomobil markalarından Volvo Cars, son dönemde otomobil üretimine ciddi bir baskı uygulayan çip tedarik sıkıntısının büyük ölçüde aşıldığını bildirdi.

CEO Jim Rowan, Çarşamba günü Squawk Box Europe’a verdiği demeçte, şirketin yarı iletken envanterinin artık “tamamen tedarikte” olduğunu dile getirdi:

Yılın ilk çeyreğinde, ürün yelpazemizin çoğunun üretimini engelleyen bir yarı iletken eksikliğinden etkilenmemize tanıklık etmiştik. Bu durumun ikinci çeyrek sonunda sonlanacağını genel olarak tahmin etmiştik ve gördüğümüz de buydu. Bu yarı iletken sorunlarını artık bitirmiş olduğumuzu söyleyebilirim.

“Küresel Talepte Azalma Yok”

Rowan, tüketici talebi görünümünün de enflasyondan kaynaklanan ters rüzgarlara ve resesyon korkularına rağmen iyileşme gösterdiğini sözlerine ekledi.

Talepte herhangi bir azalma görmüyoruz” diyen Rowan “Genel olarak hammadde fiyat artışlarını dengelemek için ürünlerimizin fiyatlarını artırdık. Bunu yapmış olsak bile, küresel olarak talepte hemen hemen herhangi bir azalma görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Rowan, Volvo Cars’ın şarj edilebilir hibrit ve elektrikli araçlardan oluşan Recharge serisine artan talep gördüğünü de sözlerine ekledi.

Volvo Cars’ın 2022 Beklentisi Açıklandı

Yine de şirket, kazanç beyanında, “üretim ve perakende teslimatlar arasındaki zaman gecikmesi nedeniyle” perakende satışların 2022’de geçen yıla göre sabit veya biraz daha düşük olmasını beklediğini belirtti.

Covid-19 pandemisiyle başlayan ve son dönemde Rusya-Ukrayna savaşıyla tavan yapan küresel tedarik zincirleriyle ilgili bir dizi sorun nedeniyle çip olarak da adlandırılan yarı iletkenlerin eksikliği son iki yılın büyük bölümünde üreticilere büyük sıkıntılar yaşattı.

Bu durum, fren sisteminden etkileşimli ekranlar gibi daha yüksek teknoloji özelliklerine kadar her şeyi kontrol etmek için yarı iletkenlere giderek daha fazla bağımlı hale gelen otomobil endüstrisine büyük zarar verdi.

Güncel Satış Verileri de Paylaşıldı

Otomotiv sektörünün daha lüks tarafında yer alan Volvo Cars, Çarşamba günü ikinci çeyrek sonuçlarına dair bazı veriler de paylaştı. Şirket, perakende satışlarda yüzde 27’lik bir düşüş gördü ve Haziran ayına kadar olan üç ayda 143.006 adet satış yapabildi. Gelirlerde ise yüzde 2’lik bir düşüşle 71,3 milyar İsveç kronuna (7 milyar dolar) gerileme yaşandı.

Volvo Cars, bu sonuçların hammadde fiyatlarındaki enflasyon ve Çin’deki Covid karantinalarından kaynaklanan tedarik zinciri kısıtlamalarının etkisiyle şekillendiğini belirtti. Şirketin çoğunluk hissesi Çinli otomobil firması Geely’ye ait ve üretiminin çoğu ülkede bulunuyor.

Bu arada Volvo Cars hisseleri Çarşamba günü yüzde 7’lik düşüş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın