Yatırım yapmaya başla!

Volvo Yeni XC40 SUV’un Motorunda Bir İlki Gerçekleştirdi!

Volvo tarihindeki bazı tabuları yıkarak XC40 SUV'un motor bölümünde faklı bir yol izledi. İzlediği yol ise geleceğin izlerini taşıyor!
Volvo Yeni XC40 SUV’un Motorunda Bir İlki Gerçekleştirdi!

İsveçli markanın nerdeyse 100 yıllık tarihinde üç noktalı emniyet kemeri, en sağlam araba vb. farklı dallarda ilk olduğu konular oldu. Daha çok araçlarında kullandığı ve dünyadaki en sağlamı olarak nitelendirilen çerçeveyle konuşulan Volvo, bu sefer motor kısmında kendi tarzı olmayan seçenek üretti. Yeni XC40’ın özelliklerinden bahsetmiştik ve detaylı bir şekilde incelemesini yapmıştık.

Yeni kompakt SUV gündeme geldiğinde Volvo kalitesinin o kadarda yansıtılmayacağı şeklinde yorumlamalar olmuştu. Bunun tek nedeni de Çinli Geely ile olan ortak süreçte araç üretimi! Böyle düşünen kesimlere karşı Volvo, motor bölümünde tarihinde ilk defa 3 silindirli ünite kullandı. T başlıklı motor tiplerinde artık daha az sayı silindirle yeterli güç sağlanacak.

Biliyoruz ki İsveçli marka da hibrit ve ful elektrikli motorlar üzerinde büyük Ar-Geler yapmaya başlamıştı.

Aslında ileride fosil yakıtların bitmesini en çok destekleyen firmalardan biri diyebiliriz. Yanılmıyorsam 2025 kadar dizel ve benzinli araçların üretimini oldukça aza indecek. Zira motorin için daha erken bir son olabilir.

Yeni motorun teknik detayları tam olarak söylenmedi.

Bildiklerimiz arasında 1.5L hacimli Drive-e teknolojisine bağlı bir ünite olduğu var. Şirketin 3 silindirli XC40 hakkındaki ufak fısıltıları arasında şanzımanda 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik olacağı söylendi.

Volvo, XC40’ın aynı süreçte tamamı elektrikli motor versiyonunu da satış için hazırlayacak.

Markanın proje yetkilisi Alexander Petrofski, “Üç silindirli yapı üzerine geliştirilen bu yeni motor, Volvo için heyecan verici bir geliştirme sürecinin ürünü. Bu kompakt motor, müşterilerimize esnek motor yelpazesi sunma fikrimize büyük katkı sağlayacak.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Şu an için çıkış süreci ile ilgili bir açıklama yok. Ancak ortada fiyatının 35 bin $ olacağı söylentileri geziniyor. Yani benin yorumun bu fiyat olduğu sürece XC40, Tesla’nın bu aralar kazalarla meşgul aracı Model 3‘ün tam olarak 4X4 SUV alternatifi olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum