Yatırım yapmaya başla!

Volvo’nun Performans Kuruluşu Marka Oluyor!

Volvo'nun standart araçlarını alarak, onları hız makinelerine dönüştüren firması, markalaşıyor. Bu markalaşma yeni bir dönemi de beraberinde getiriyor. İşte detaylar...
Volvo’nun Performans Kuruluşu Marka Oluyor!

Volvo, 2015 yılında araçlarının daha performanslı versiyonları için Göteborg-İsveç merkezli “Polestar” firmasını kendi bünyesine katmıştı. 1996 yılında kurulan bu firma ise hıza dayalı araçlar üretmekteydi.

Polestar, katıldığı yarışlar ile başarılı bir firma olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır. Mavi Yarış da denilen firmanın şu an tek görevi, Volvo’ya üstün performanslı otomobiller tasarlamak. Bu işbirliğinden doğan V60, dünyanın en güçlü wagon arabaları arasına girebilmiştir.

Şimdi ise Polestar’ın ayrı bir marka olmasına karar verildi. Firma, böylece farklı bir amaca hizmet etmeye başlayabilecek. Marka olduktan sonra Polestar’ın elektrikli araçlar üzerine yoğunlaşacağı belirtildi.

Volvo’nun Kuzey Amerika Başkanı Lex Kerssemakers resmi olarak bunu açıkladı. Şirketin tek hedefinin, kısa sürede en iyi elektrikli arabaları piyasaya sürmek olduğu ifade edildi.

İlk adım olarak Volvo baş tasarımcısı Thomas Ingenlath, Polestar’ın başına getirildi. Polestar, bu süreçle birlikte Volvo’nun da sahibi olan Çinli Geely’nin bünyesine girmiş oluyor.

Atılan diğer adım ise Polestar’a farklı bir amblem tasarlanmış olması. Volvo’nun planlarına göre markanın Ar-Ge tarafı bu sene içerisinde sistemlerini oturtacak.

Ayrıca Polestar’ın devreye alınmasıyla beraber Volvo, dizel motor seçeneklerini terk etmeye başlayacak. Çünkü İsveçli şirket, 2023 yılında kesin olarak dizel motorlu araç üretmeyi bırakacak.

Volvo, Toyota’nın hibrid motorlarının yenilikçi tarafını alarak, daha uzun menzilli üniteler çıkartma çalışmalarına giriyor. Yani dünyanın en sağlam arabası, kısa süre sonra elektrik gücüyle hareket edecek.

Polestar ve Volvo araçları, Samsung’un geliştirdiği bataryalardan yararlanabilir. Ancak şu anda bu konuyla ilgili kesinleşen bir bilgi yok.

Volvo’nun beklenmedik şekilde bölünmesi, açıkça şaşkınlık yarattı. Geely ile olan ticari ilişkilerin, Volvo tarafına olumlu yönde yansıdığını görebiliyoruz. Geely’nin Volvo’yu almasından sonra Polestar, şirket bünyesindeki bağımsız ikinci marka olacak.

Polestar mühendislerinin teknolojik çalışmaları acaba Çin tarafına da yarayacak mı? Bakalım ilerleyen zamanlarda Volvo-Polestar tarafından farklı çalışmalar duyabilecek miyiz

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum