Yatırım yapmaya başla!

Volvo Otonom Araçlarını İnsan Hareketlerine Göre Geliştiriliyor!

Volvo ve Lumiar şirketleri otom sistemli araçlarda Lidar sensörlerin ne kadar geliştirildiğinden bahsetti.
Volvo Otonom Araçlarını İnsan Hareketlerine Göre Geliştiriliyor!

LA Auto Show’a bu sene Volvo araç getirmemiş, geleceğin araç teknolojileri hakkında konuşmayı ve insanlara anlatmayı seçmişti. İlk girişimini Google ile yapacağını ve araç bilgi – eğlence sistemlerinin en gelişmiş versiyonu üzerinde çalıştıkları söylenmişti. Gelen son haber de ise Volvo’nun Luminar ortaklığı ile geliştirdiği otonom sisteminden bahsedildi. Konunun ana temasında ise insanlarla araçlar arasındaki ilişkiye değinilmiş.

Özerk sürüş ve testlerinde en çok sıkıntı çekilen kısım, araçların insan davranışlarını bilememesi! Jaguar, bu konuda akıllı bir kapsül yapacağını ve makinenin insan mimiklerini ezberleyeceği söylenmişti. Aynı konuya ilişkin Volvo ve Lumiar’da çalışmalara başlamış. İşte detaylar…

İsveçli otomobil üreticisi, yayalar söz konusu olduğunda hesaba katılacak çok şeyin olduğunu söylüyor.

Düşününce yapılmak istenenin kulağa ne kadar imkansız geliyor. İnsanların trafik esnasında sayamayacağımız kadar çok değişken durumları var. Otonom araçların tam olarak tıkandığı nokta burası. Uber sistemli bir XC90 300, 400 veya 500 metre öncesinden vereceği tepkileri kalıplaşmış durumlar karşında verir.

Otomatik sürüş asistanına sahip araçlar trafikte son derece güvenli sürüşler yapacaksa insan davranışlarını çok öncesinde tahmin etmek zorunda.

Bir kişi yaya geçitine yaklaştığında araç, bekleyen kişinin o anlık tepkilerine göre aracın kendini hazırlaması gerekir. Belki de kol, bacak ve kafa hareketlerinin bazı tepkileri öncesinden tespit edilebilir. (Lidar’dan istenilen aslında bu)

Bu iş için kullanacağınız pc Tony Stark’ın bilgisayarı Ultron değilse, fazla yapacak bir şeyin olmadığı anlamına geliyor! Volvo R & D patronu Henrik Green, “Yolun kenarında duran her insan için aracı durduramazsınız. Ama yaya caddeye çıkmak üzereyken doğru noktada durmanız gerekiyor.” dedi. Bu ikilimi çözmek için gerekli çalışmalar yapılmaya başlanmış.

Volvo & Luminar Lidar sensörünün ne kadar teknolojik olduğu anlatıldı.

Genelde araçların tavanına yerleştirilen Lidar sensörlere ilişkin Volvo, 250 metreye kadar bireysel uzuvlar dahil insan pozlarını algılayabildiğini söyledi. Düşünülen cihaz, kesişme noktasına koşan bir insanın 3 saniye boyunca hangi niyetle yol aldığını bilebilecek. Yola mı çıkacak, koşmaya mı devam edecek ve araca bakıp bakmadığı rahatlıkla tespit edilebilecek.

İngiltere’deki Humanising Autonomy mühendisliğinin de bu işe mesai harcadığı söylendi. Şirket, kamera görüntülerini kaydıran ve insanların trafikle etkileşime geldiğinde nasıl davrandıkları konusunda sistemleri eğitmeye yardımcı olan bir davranış psikoloğu ekibi de kullanıyor.

Sonuca baktığımızda otonom sistemli araçlar mutlaka insanların hareket ve yüz davranışlarına bakarak pozisyonu öncesinden alması gerekiyor. Aksi takdirde insanla makina arasında oluşacak bir çelişki, yayayı öldürebilir. Bakalım ileride bizleri neler bekliyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum