Yatırım yapmaya başla!

Volvo Akü Hammadde İzini Sürmek için BlockChain Teknolojisini Kullanan İlk Marka Oldu!

Volvo, akü malzemelerinin izini sürmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.
Volvo Akü Hammadde İzini Sürmek için BlockChain Teknolojisini Kullanan İlk Marka Oldu!

İsveçli şirket elektrikli araç pilleri için çok ilginç bir uygulamayı bünyesine katıyor. Popülaritesi elektrikli araçlarla daha çok artan lityum iyon batarya (LIB), Volvo tarafından çok farklı bir mantıkta izlemesi yapılacak. Teknolojik geliştirilmesine 70’li yıllarda başlanan LIB, artık izlenebilecek.

Volvo, BlockChain adı verilen bir şifreleme teknolojisini araç pillerinde kullanacak. Kelime anlamı şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri kayıt sistemi olarak geçmektedir. Gelin Volvo’nun dünyada ilk olarak kullanacağı yönetimin açılımına bakalım!

Volvo’nun BlockChain yönetimini seçmesinin altında büyük bir neden yatıyor.

İsveçli şirket LIB’in hammaddesinin izlenebilirliği çok zor olduğu için BlackChain’den faydalanmak istemişler. Teknolojisinin kullanılmasının, hammadde tedarik zincirinin şeffaflığını önemli ölçüde arttırdığı, böylece malzemenin orijini hakkındaki bilgilerin tespit edilemeyeceği söylenir.

İsveçli marka Çinli, Koreli LG Chem, CATL anlaşmalarının yanı sıra konuda ön plana çıkan teknoloji firmaları ile görüşmüş. Çoğu firmanın düşündüğü ancak aklına gelmeyen bu yöntemi harekete geçirecek Volvo, bu seneden itibaren kobalt izlenebilirliğini uygulamaya alacağı söylendi.

Volvo’dan Martina Buchhauser “Hammaddelerimiz için her zaman etik bir tedarik zincirine bağlı kaldık. Blockchain teknolojisi ile tedarik zincirimizin tam izlenebilirliğini sağlamak ve tedarikçilerimizle yakın işbirliği yaparak ilgili riskleri en aza indirmek için bir sonraki adımı atabiliriz.” dedi.

Blockchain, kriptografi ile istenen kayıtların bir listesini içeren dijital bir defterdir. Tedarik zincirleri açısından, bu sistem değiştirilemeyen işlem kayıtları yaratır, böylece kobaltın kökenine gelince, ağırlık ve boyut gibi özellikler gözetim zinciri OECD tedarik zinciri kurallarına göre doğrulanabilir.

Volvo’nun LIB’in takip teknolojisi için danıştığı CATL ve LG Chem henüz yeni tanıtımı olan XC40‘ın tamamı elektriklisi, yeni nesil EV Volvo’lar ve Polestar’ın gelecek 10 yıllık pil tedariğini üstlendiler. Hammadde takibini güvenli ve yüksek teknoloji yöntemiyle yapacak olan Volvo’nun ardından, başta Toyota olmak üzere Hyundai ve Nissan’ın da aynı iz üzerinden LIB kobalt izlemesini yapacağını düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum