Yatırım yapmaya başla!

Volvo Gelecek 10 Yıl için Batarya Tedarikçileriyle Sağlam Bir Anlaşma Yaptı!

Volvo, Polestar ve tüm Lykn & Co araç markalarının da yararlanacağı büyük pil tedarik anlaşmasında LG ve CATL ile imzalar atıldı.
Volvo Gelecek 10 Yıl için Batarya Tedarikçileriyle Sağlam Bir Anlaşma Yaptı!

Volvo, alt performans markasının ardından gelecekteki elektrikli araçları adına pil üreticileriyle görüşerek, 10 yıllık batarya tedarik sürecine imza attı. Elektrikli araç sektörü üretimlerine ara vermeden devam ediliyor olsa da tam olarak bu sektöre hazırlık yapmayan pil üreticileri tedarik sıkıntısıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Bir ara Panasonic gibi pil üreticileri sadece Tesla’nın talepleri karşısında bile çaresiz kalmıştı. O yüzden elektrikli motor üretiminden çok piyasanın acil pil üretmesi gerektiğini kanısına varmıştık. Tek başına bu yükün altından kalkamayacağını anlayan otomobil üreticileri de bataryaların en sağlam isimleriyle birlikteliğe giriyor. Onlardan birisi de Volvo & CATL & LG Chem!

Çizilen, geleceğin projelerinde Volvo, Polestar dahil olmak üzere ünite besleme işini CATL ve LG Chem’e verdi.

İsmi geçmeyenler arasında işin asıl patronu Geely olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Milyon dolarlık tedarik süreci boyunca bahsedilen pil üreticileri Volvo araçlarının SPA1 ve mevcut CMA platformlarından çıkacak araçların tüm akü modüllerini sağlayacak.

Volvo Cars Genel Müdürü Håkan Samuelsson, “Volvo Cars’ın geleceği elektrikli ve içten yanmalı motorun ötesine geçmeye kararlıyız. Bugünün CATL ve LG Chem ile olan anlaşmaları, iddialı elektrifikasyon hedeflerimize nasıl ulaşacağımızı göstermektedir.” dedi.

EV araç pillerinin sadece bir firmada ne kadar ihtiyaç duyulduğunu net şekilde görebilmekteyiz.

Genel olarak dünya otomotiv şirketlerinin ortalama 6 yıllık planlarına baktığımızda hep bir ağızdan “2023 en geç 2025 yıllarında tüm model gamımız elektrikliye dönüştürülecek” dediklerini duyabilirsiniz. Bunların içerisinde hibrit/plug-in hibrit olduğu gibi tamamı elektrik formlu araçlar da yerlerini alacaklar.

İsveçli şirketin geçiş planları da aynı tarihlere denk gelerek, 2020 yılında küresel satışlarının yüzde 50’sini akülerden beslenen araç şekline getireceklerini söylüyorlar.

Volvo Cars Martina Buchhauser’in alımlarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı, “Bugünün anlaşmasıyla önümüzdeki on yıl için batarya tedarikimizi etkin bir şekilde sağladık” dedi.  Her bölgede iki tedarikçiyi bulundurarak, tedarik zincirimizde ileriye dönük esnekliğin de olmasını sağlıyoruz.” dedi.

İsveçli şirketin 10 yıllık planlarının yakın tarihli planlarında; SPA’dan günümüz 90 ve 60 Serisi modeller üretilecek, SPA2 mimarisi ise elektrikli XC90’nın çıkışıyla hedeflere başlangıç yapılacak.

En geniş üretim yelpazesine sahip CMA (Compact Modular Architecture), Volvo XC40, Polestar 2 ve tüm Lynk & Co modellerine ev sahipliğinde bulunacak. İmzalanan akü tedariğinde Volvo’nun LG Chem ve CATL ile el sıkışması, hızlı bir elektrik akımını da beraberinde getireceğine inanıyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum